Serdar Küçük

Covid19'un Kayıp Öğrencileri

Serdar Küçük

Bilim Kurulunun dünkü toplantısı sonrasında Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk açıklamalarda bulundu. Açıklamalarına göre henüz kesinbir karara varılmamış gibi görünüyor. Fakat sosyal medyada hangi sınıfların hangi şekilde eğitim göreceği ile bir bilgi dolaşıyor. Bu bilgiye göre yüz yüze eğitimde anasınıfları ve 1.sınıflar ile lise ve üniversite hazırlık öğrencilerine öncelik verileceği görülüyor.

Gerek teknolojik donanım yetersizliği gerek uzaktan eğitimin gönüllülük esasına dayalı olması gerekse öğrenci katılımlarının son derece düşük olması nedeniyleöğretmenlerin bir kısmı 13 Mart sonrasındaki uzaktan eğitim sürecinde ders yap(a)mamıştı.Özellikle lise öğrencileri de bu süreçte derslere ilgi göstermemişti meselâ .

Bunun yanında derslerini aksatmadan işleyen, her türlü imkânı seferber eden, öğrencilerini sürekli motive eden öğretmeler ile derslere devamlı katılan, öğrenmek için her türlü kaynağı kullanan, çalışan öğrencilerimizin de çoğunlukta olduğunu unutmayalım.

Sosyal medyada paylaşılan tabloya göre birinci dönem 1, 5, 8, 9 ve 12. Sınıflar haricinde hiçbir öğrenci okula gidemeyecek; derslerini Eba TV, EBA ve internetten canlı eğitimle işleyecek. Özellikle hem annenin hem de babanın çalıştığı ailelerdederse katılımları kontrol etmek oldukça zor olacak. Öğretmenin, öğrencilerini denetlemesi de çok zor. Bunun yanında bir de internet imkânının olmadığı ya da sınırlı olduğu yerler var. Gerçi Milli Eğitim Bakanımız teknolojik alt yapı sorunlarının giderileceğini söyledi.

İmkanı olan, İsteyen öğrenci her durumda öğrenir. Bizi endişelendiren fırsat eşitliğinin bozulması. Bakanlıktan tutun öğretmenine kadar bütün eğitim çalışanları bu eşitsizliği gidermek için elinden geleni yapacaktır. Tabi burada eğitim çalışanları kadar velilere de büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir.

Gelin hep birlikte hiçbir bahaneye sığınmadan, başlıktaki gibi bir neslin olmaması için elimizden ne geliyorsa yapalım.