YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Pazar Köşesi

Pazar Köşesi - Kurban Bayramı ve Samsun  

Siz bu satırları okurken kurban bayramının üçüncü gününü yaşıyor olacağız. Her geçen sene farklılaşan bir bayram var aslında. Üstelik bu sene covid-19 salgını nedeniyle daha da tuhaflaşacak bir bayram yaşayabiliriz.

Oysa, Kurban Bayramı denilen şey bugün kırklı yaşlarını yaşayan Samsunlular için bambaşka duygular ve anılara sahip olmak demekti. Çünkü 1980 ve 90’ların Samsun’unda bayram, bayram gibi yaşanırdı.

Samsun’da kurban pazarları kurulurdu. Şehrin muhtelif yerlerindeki bu pazarlar, bayramın ayak sesleri olurdu. Çocuklar için o pazarları gezmek bir oyuna dönüşebilirdi. Kurban pazarındaki en gösterişli hayvanı görmek, orada su satmak, oradan limonata alıp içmek gibi eğlenceli işler icat edilebilirdi. Bazen, büyüklerle birlikte kurbanlık almak için gidildiği bile olurdu. Pazarlık kısmı da ilgi çekiciydi tabii. Satıcı ile alıcı el sıkışırlar, ellerini bırakmazlar ve araya giren birinin de etkisiyle orta noktada buluşurlardı. Pazarlık bitene kadar adeta bir tiyatro sahnesi izlenirdi.

Kurbanlık satın alındıktan sonra eğer evin orada durabileceği bir yer yoksa yine pazarda bırakılırdı. Ancak genellikle alınıp, evin oraya getirilirdi. Beraberinde bir miktar saman satın alınırdı mesela. Tabii eğer bir çocuksanız, hayvanla duygusal bir bağ da kurabilirdiniz. Genellikle düve olarak tabir edilen büyükbaşlar yahut koyun ya da koç satın alınırdı. Kurbana ortaklar girerdi. Bayram sabahı o ortaklar da evlerinden çıkıp gelirlerdi. Çoğu acemi kasap olan bu insanlar, usta bir kasabın önderliğinde kesim işlemlerini gerçekleştirirlerdi. O yıllarda şimdiki gibi hijyen kuralları pek önemsenmez hatta bilinmezdi. Maalesef sokaklar birer mezbahaneye dönüşebilirdi.

Yazıya doğrudan kurban ile girdik lakin bayramın öncesinde bayramlık konusu vardı. Bayrama birkaç gün kala bayramlıklar almak için çarşılara gidilirdi. Genellikle Mecidiye, Çiftlik gibi yerlerden alışveriş yapılırdı. Bayramlık kıyafet konusu çok önemliydi. Zira bugünkü gibi sürekli alışveriş imkânı pek olmazdı. Yeni bir şeyler almak için bayramlar beklenirdi. Kıyafet işi tamamlandıktan sonra bilhassa erkekler için bayram tıraşı konusu da olurdu. Bayramlaşamaya gelenlere ikram etmek için şeker veya çikolata alınırdı. Kolonyalar doldurulurdu. Birkaç gün önceden baklavalar açılırdı. Şimdiki gibi hazır tatlı alma işi pek nadirdi. Arefe günü kabir ziyaretleri yapılır, kaybettiklerini için dualar edilirdi.

Bayram öncesi kurbanlıklar alınır, ortaklarla saat kaçta, nerede buluşulup, kurbanın kesileceği kararlaştırılırdı. Fakat bayrama mutlaka bayram namazı ile başlanırdı. Camilerin politize edilmediği yıllardı ve insanlar müşterek hislerle ve büyük bir arzu ile bayram namazlarına giderlerdi.  Bayram namazının ardından eski kıyafetler giyilir ve kesim işlemleri için toplanılırdı.

Kesim bittikten sonra paylar ayrılırdı. Burada hak geçmemesi için azami özen gösterilirdi. Bu arada ilk parçalardan kavurma yapılması ve kahvaltının onunla yapılması da güzel bir gelenekti. Kurban, işin dini ve ibadete dayalı kısmını karşılarken, bayram ise geleneksel tarafıydı.

Genellikle öğleden sonradan itibaren bayramlaşmalar başlardı. Bayram, şeklen yavaş yavaş Ramazan bayramına dönüşürdü. Büyükler ziyaret edilirdi. Bu arada ihtiyaç sahipleri belirlenir ve onlara da kurbandan pay ayrılıp, kimseyi rencide etmeden bir şekilde ulaştırılırdı.

Şimdiki gibi değildi. Kurbanla bizzat ilgilenilirdi. Derileri ise ya camilere ya da Türk Hava Kurumu’na verilirdi. Her ne kadar temizliğe dikkat edilmeye çalışılsa da, geride izler kalırdı.

Bayram harçlıklarını alan çocuklar lunaparka ya da ataricilere giderlerdi. Bakkallardan diledikleri şeyleri alabilirlerdi. Evlerde et bulunduğu için döner yemek pek makbul karşılanmazdı. Gurbetten, memlekete gelen akraba ve tanıdıklarla karşılaşılır, şimdiki gibi sosyal medya falan olmadığı için hal ve hatır sorulurdu.

Esasında bu yazdıklarımızın büyük bir çoğunlu, ülke geneline hastı. Samsun da bu ahvalden bağımsız değildi. Yani, değişen sadece Samsun’daki bayramlar değil, ülkenin tamamındakiler oldu.

Herkese iyi bayramlar dilerken şöyle bitirelim.

Kırmızı, beyaz en büyük Samsun
Bayramımız mübarek olsun...

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Pazar Köşesi - Bir Futbol Takımının Yaşayabileceği En Büyük AcıYıkılan Stat, Üst Geçit ve SinemaPazar Köşesi / Ortalamanın Şehri SamsunCumhuriyet Meydanı Samsunspor’un Sosyal Değeri Samsun ve Kültürel ZenginlikŞehrin Birkaç YüzüLadikli Şehit Vezir: Tayyar Mehmed Paşa  Pazar Köşesi - Kurban Bayramı ve Samsun  Samsun’daki Bazı MüzelerYazarın Tüm Yazıları