YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Ayşegül Asal

OLDUĞU GİBİ GÖRÜNEN BİRİ TANIDIM: MURADİYE ERGİN

Hani hayatınıza gerçekten dokunmuş, size maddi manevi bir şeyler katmış, bir elin parmağını geçmeyen o sayılı insanlar var ya, biri de Muradiye Ergin’dir benim için, namı diğer Muradiye ablam. Bu röportajlar serisinde ilk kendisine yer vermek istedim bu yüzden.

 

Peki neler konuştuk? Korona sürecinde edindiği deneyimler ve çıkardığı derslerden, dijitalizme kadar uzandı muhabbetimiz. Günümüzde önemi artan hologram teknikleri, dijital medya ve oyun konuları da değindiğimiz diğer konu başlıklarıydı. Bir Samsunlu olarak soluğu Samsun piyasasında almayı da ihmal etmedik tabii…

 

O halde dijital dünyaya kapı araladığımız bu röportaj açsın kendini sizlere. İyi okumalar…

 

 

 

 Korona günleri nasıl geçti Muradiye abla?

 

 • Valla korona günleri benim için çok güzel geçti. Köyde annemle babamın yanındaydım. Hayatımın merkezi onlar, biliyorsun. Fazlasıyla izole olduk.

 

İşini nasıl yürüttün bu süreçte?

 

 • İşimle alakalı çok araştırma yapma fırsatı buldum. Sosyal medyadan uzak durdum. Herkes bu süreçte çok konuştu. Oysa ben kısaca Mehmet Görmez hocamın 2 videosundan çok etkilendim.

 

BİZ YARADANI MI UNUTTUK?

 

Neyle ilgiliydi bu videolar? İçe dönün mesajı mı taşıyordu?

 

 • Tabii tabii. Bunun Allah tarafından insanlara gönderilmiş bir imtihan olduğunu ve dönem dönem kavimlere bu tür imtihanlar geldiğinden bahsetti. Ama bu pandemi çok evrensel olduğu ve tüm Dünyayı sardığı için çıkarılacak dersin çok büyük olması gerektiğinisöyledi. Bunun dışında dinler tarihini araştırdım. Peygamberlerin hayatlarını hafızamda tazeledim.

 

Yani manevi anlamda donattın kendini. Aynı zamanda arınma süreci oldu bu senin için?

 

 • Kesinlikle! Ben inzivaya çekildim diyorum. Kabe’nin kapanmış olması ne demek? Allah kendini hatırlattı bu süreçte. İnsanların kendilerini yoklaması gerektiğine inanıyorum.


 

 

 

 

 

 TEMASSIZ TİCARET DÖNEMİ BAŞLADI

 

İnşallah. Peki dijitalizm dünyasına girelim istiyorum. Televizyon ve internet dünyasına?

 

 • Zaten televizyonculuk kavramı diye bir şey kalmadı hayatımızda. Ben artık televizyoncuyum demiyorum, yayıncıyım ve yapımcıyım diyorum. İnternet öne geçti. Örneğin televizyonda izleyiciyi kitlesini seçemiyorsun ama bu tarafta hedef kitleni belirleyebiliyorsun. Dijitalizm hayatımızda artık. Mesela fuarcılık mantığı da böyle, eskide kaldı.

 

Artık fuarcılık sektörü bitti mi?

 

 • Kesinlikle bitti. Bunun yerine dijital satış pazarlama tekniklerinin gelişmesi gerekiyor. Alt yapısını daha önceden kurmuş olanlar bunu daha hızlı hayata geçirebilecekler. Arttırılmış gerçeklik bizim de işimizin bir parçasıydı. Son zamanlarda trend; imaj oluşturmaktı. Firmalar fuarlarda kendi ürünlerini teşhir ediyorlardı. Önemli olan hep ismi ön plana çıkarmaktı. O yüzden kısa reklam filmleri çekiliyordu.

 

Evet alıştığımız sistem buydu. Peki bundan sonra ne olacak?

 

 • Şimdi artık her kurumun ve imalatçının, her dilde uzun uzun tanıtım filmi çekmesi gerekiyor. Şayet parça üretimi yapıyorsa bunun animasyonunu yapıp arttırılmış gerçeklikle, mobil uygulamalarla bunu müşterisine gönderebilmesi gerekiyor. Animasyon hayatımızın artık vazgeçilmezi haline gelecek.

 

Evet, mesela bir ürün videosu izlediğimizde o ürünü bir yere kadar tanıyoruz ama arttırılmış gerçeklikle onu daha iyi algılıyoruz.

 

 • Yani en küçük parçacığına kadar animasyonunu yapman gerekiyor. O parçacıkların birleştirilme şeklini animasyonla yaparak mobil uygulamaya yükleyeceksin ve müşteriye bunu göndereceksin. Reklamcılık sektöründe artık herkesin Apple Store’da , Android’lerde bir uygulamasının olması şart. Bu uygulamaların içine dijital kataloğunu ve internet sitesini de koyabiliyorsun.

 

Kağıt tüketimi de azalmış olacak böylece.

 

 • İnternet sitelerinde ürettiğin ürünün detaylarını verebilme şansın çok fazla yok. Ama arttırılmış gerçeklikle o detayları cep telefonlarımızla bile rahatça görebileceğiz.

 

 

 

 

SUYU TERSİNE AKITAN OLDUM

 

Zaten bir ürün videosu izlediğimizde üreticinin bize göstermek istediği kadarını görüp algılıyoruz. Ama arttırılmış gerçeklikle sen her bir detayına vakıf oluyorsun, eksiği varsa kendin fark ediyorsun.

 

 • Sistem artık buna gidiyor. Bunun çok boyutu var. Şu geldi aklıma Neva Yapım’ı ilk kurduğumda reklam filmi çekeceğim zamanlar‘Suyu tersine akıtmaya çalışıyorsun’ demişti İstanbul’daki bazı arkadaşlarım. Şu an arttırılmış gerçeklik yaptığımız bazı firmalar var. Hatta bugün bir firma sahibi ile görüştüm.‘Muradiye hanım, ben de arttırılmış gerçeklikle ilgili bir anlaşma yaptım’, dedi.‘Nerede yaptırıyorsun?’ diye sordum.‘İstanbul’da’ dedi. Bizim böyle bir sorunumuz da var.

 

Bu işlerin büyük şehirlerin tekelinde olduğu mu yani?

 • Biz her şeyi Samsun’da yapıyoruz.

 

Hatta Karadeniz’de teksiniz diyebilir miyiz?

 • Karadeniz’de tek prodüksiyon firması biziz zaten. Mesela bazı promosyonların üzerine QR kodu koyduğunuz zaman aslında filminizi ve ürününüzün tüm detaylarını sergilemiş oluyorsunuz.

 

HER ŞEY BIG DATA’DA SAKLI! HERKESİN HERŞEYİ ORTADA!

 

QR kodu çocuk oyun kitaplarına, ders kitaplarına da girdi. Dijital dünya hayatımızın merkezinde. Hatta müzeleri bile artık oturduğumuz yerden geziyoruz.

 

 • Sistem buna evrildi. Bir gerçek var ki; artık hiç kimsenin hiç kimseden gizleyebileceği bir şey yok! Örneğin defileler ve konserler bile yeşil ekran dediğimiz ‘greenscreen’ teknikleri ile yapılacak. Hologram imalatları yaygınlaşacak.

 

Samsun’da nasıl hologram satışları?

 

 • Ben tam 8 ay hologramın tanıtımını yaptım ama 1 tane hologram satışı yapamadım! İlgi alaka çok güzel ama tam algılanamadı. İnsanlara pahalı geliyor. Mesela bir firmaya diş implantı ile alakalı bir hologram hazırlamıştık. Çok beğendi ama pahalı buldu. Bunun yerine dünyanın bir çok ülkesine gidip, fuarlarda stand açmayı daha kolay buldu. Ama artık trend bu değil.

 

 

BEN BÜYÜK RİSK ALARAK BU FİRMAYI KURDUM

 

Bu işleri Samsun’a tanıtmak ve kazandırmak uğraştırıcı sanki?

 

 • Neva Yapım’ı ilk kurduğumuz zaman bu işin Samsun’da tanınması ve kaliteli bir şekilde, üst düzey detaylarla yapılması ile alakalı çok zorlandım Ayşegül. Kendimizi ispat edene kadar çok zaman geçti.

 

Artık daha umutlu musun?

 

 • Şimdi daha umutluyum. Çünkü bu işi yapıyorum diyen her prodüksiyon firması kolaya kaçtı. Çünkü film yaparken animasyon, modelleme, efekt kıstaslarını bilmen gerekiyor. Bunlar bir bütün. En önemlisi de çok iyi bir metin yazarı olmak zorundasın şimdi. Önceden sadece görsele önem verilirdi ama artık uzaktan iletişimle etkili bir anlatım ve metin önem kazandı. Öyle bir metin yazmalısın ki o videoda, işini ve seni çok net ifade edebilmeli.

 

Bu yeni sistemde kişisel mobil uygulamalar da önem kazandı değil mi?

 

 • Evet, internet sitesine yönlendiren mobil uygulamalar artık revaçta. Mesela ikimizin de köşe yazdığı ortak gazetemizsamsunsonhaber! Buradan dasamsunsonhaber ekibinde emeği geçen herkesi selamlıyorum ve sevgilerimi sunuyorum. Mesela benim ekranımdasamsunsonhaber’in uygulaması var. Ben Google’a, Safari’ye girmek için internetimi açıp adresi yazmakla uğraşmıyorum, direk mobil uygulamasına geçiyorum. Artık üretim yapan firmalar kendi müşterileri için bu uygulamayı yapmak zorundalar.

 

Mobil oyun da yapıyorsunuz. ‘Neva Game’ nasıl ilerliyor?

 

Benim endişelendiğim bu oyunu nasıl yaygınlaştırabileceğimdi. Pide Samsun’a mal olmuş bir yemek artık. Mesela mobil oyun ile alakalı Pide oyunu yaptık ama firma çok beğendiği halde bazı problemlerden ötürü satın alamadı. Bizim bu oyunla amacımız insanlar pide beklerken oturdukları yerden Amerikan servislerinin üzerindeki QR kodu telefonlarındaki mobil uygulamaya okutarak oyun oynamalarını sağlamaktı. Özellikle de çocuklar için çok eğlenceli bu . Müşteri de çekiyor.

 

 

KİŞİ SEVDİĞİ İŞİ YAPTIĞI İÇİN MUTLU OLACAK, EN İYİ ŞEKİLDE YAPTIĞI İÇİN PARA KAZANACAK

 

Sen çok canla başla ve özveriyle çalışıyorsun. En güzeli de işini severek yapıyorsun.

 

 • Beni biliyorsun, ben ya hep ya hiç felsefesine sahibim. Ülkesini seven işini çok iyi yapması gerekir diyenlerdenim. Belki çok klasik olacak ama rüyamda bile reklam filmi yazıyorum. İşimi çok seviyorum.

 

Biliyorsun 5G teknolojisi ve elimize çip takılması gündemde olan konular. Dijitalizmhızla artarak devam edeceğe benziyor. Senin görüşlerin nedir?

 

 • Dijitalliği doğru kullanalım ama dijitali kullanırken bir takım sermaye güçlerinin bizi kandırmasına müsaade etmeyelim. Bir cihaz işini görüyorsa yeni bir cihaz çıktı diye onu almanın hiçbir esprisi yok.

 

ALLAH DİNİNİ DE DÜNYASINI DA KORUR

 

Son olarak Koronasüreci sana en çok hangi değeri öğretti?

 

 • Asıl hakimiyetin Allah’ta olduğunu öğretti. İnsanlar hakimiyet duygusunu o kadar içselleştirdi ki kendi dünyalarında, herkes kendini çok affedersin ama bir halt sanıyor. Hayır sen bir halt değilsin! Neyin olursa olsun götürdüğün sadece bir kefen! Hele bu süreçte bazen kefen bile değil, poşet! Son olarak temennim İnşallah dijital dünyayı doğru kullanan öncü ülkelerden oluruz. UmnarımDijitalizmderyasında özümüzü kaybetmeyiz ve kültürel değerlerimize her daim sahip çıkarız.

 

 

 

 

 

YORUMLAR2 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
MURADİYE ERGİN226 gün önce
Ne diyeceğimi,duygularımı nasıl ifâde edeceğimi bilemedim... Kalemine,yüreğine sağlık canım benim.Bence de sen herşeyin en en en güzeline layıksın...Bu yolda özelikle araştırmacı gazetecilikte çok daha başarılara imza atacaksın. Bu arada yayın organında emeği gecen herkese de teşekkür ederim...
Büş226 gün önce
Çok güzel, başarılar