YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Pazar Köşesi

Buruk Bir 19 Mayıs Günü

Salı günü 19 Mayıs gününe denk gelecek. 19 Mayıs ülkemiz için çok önemlidir önemli olmasına ama Samsun için ayrıca önemlidir. Çocukluğu Samsun'da geçmiş herkes için güzel hatıralara sahne olmuştur. Ancak maalesef dünya genelinde yaşanan Covid-19 salgını neticesinde 101. yılında herhangi bir toplu kutlama yapamayacağız. Bunun burukluğunu üstümüzde fazlasıyla taşıyoruz.

Ülkemizde 19 Mayıs denilince akla gelen şehir hiç kuşkusuz Samsun'dur; yediden yetmişe herkese "Samsun" şehrini hatırlamaktadır. İşte o Samsun, Atatürk'ün hatırasına verdiği ehemmiyetten ötürü Ballıca ilçesinin adını 19 Mayıs olarak değiştirmiştir. Yine aynı Samsun'un merkez ilçelerinden birisini ismi İlkadım'dır. Hatta Atakum ve Atakent isimleri de bir tesadüf değildir. Tıpkı eski Gazi ilçesi gibi...

Mustafa Kemal Atatürk, Selanik'te yaşayan Türklerden birisiydi. Ancak Balkan Savaşları sonunda Selanik elimizden çıkmıştı. Giden yalnızca Selanik şehri değil, Mustafa Kemal'in çocukluk ve ilk gençlik yıllarını geçirdiği, hatıralarını, sevinçlerini, hüzünlerini ve akrabalarını barındırdığı bir şehirdi. İşte bu nedenle biz onu, İstanbul ve Ankara'da yaşayan ama aslen Samsun'lu olan bir hemşehrimiz gibi algılıyoruz. Selanik gitmişti ama Misak-ı Milli hudutları dahilinde onun memleketi sayılabilecek bir şehir olacaksa bu tartışmasız bir şekilde Samsun olmalıydı. Nitekim "19 Mayıs, işte benim doğum günüm!" diyerek Samsun halkına karşı çok mültefit davranmıştı.

Üstelik Samsun'un mahalli bir kurtuluş günü yoktur; bu nedenle 19 Mayıs 1919 tarihi sadece memleketin değil Samsun'un da kurtuluş günü başlangıcı sayılmalıdır. 

Bu arada, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının ardından Yunanistan ile varılan mübadele kararı hükmünce Selanik bölgesinden gelen; Atatürk'ün akrabası ve hemşehrisi olan mübadil Türklerin bir kısmı Gazi'nin isteğiyle Samsun civarına yerleştirilmiştir.

İnternette bir fotoğraf var. Bulabilirsiniz. Fotoğrafta Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun sokaklarında yürüyor. Küçük bir araştırma sonucunda o fotoğrafın 23 Kasım 1930 Pazar günü çekildiğini öğrenebilirsiniz. Atatürk'ün yanında yer alan iki isim ise dönemin Samsun Valisi Kazım Paşa ile İçişleri Bakanı Şükrü Kaya olmalılar. Samsun ziyareti sırasında Tütün Fabrikası'nı gezmek istemiş ve hep birlikte muhtemelen bugünkü Sanat Sokağı'ndan aşağıya doğru inmekteler.

Atatürk, Samsun'a dört defa gelmişti. Birincisi malum; 19 Mayıs 1919 günü. İyi ki de gelmiş. Sonrasında 1924 ve 1928'de de şehri ziyaret etmişti. 1930 ise son ziyareti olmuştur. Maalesef Samsun halkının iştirakiyle yaptırılan o muhteşem heykeli dünya gözüyle görmek nasip olmamıştı.

Ancak o meşhur, 'Hayatta en hakiki mürşit, ilimdir, fendir' sözünü de bu topraklarda, 22 Eylül 1924 günü söylemiştir. Yine 1924 ziyaretinde Samsun - Çarşamba demiryolunun temel atma törenine de bizzat katılmıştır. Hatta aslında hattın Bafra'ya kadar gitmesi de planlanmıştır ama muhtemelen iktisadi sebepler buna mani olmuş.

Yeri gelmişken onun biz Samsunlular için övünç kaynağı olan o veciz sözünü de hatırlamak lazım: ""Ben Samsun'u ve Samsun halkını gördüğüm zaman, memlekete ve millete ait bütün tasavvur ve kararlarımın yerine getirilebileceğine dair bir defa daha kuvvetle inanmıştım. Samsunluların hal ve durumlarında gördüğüm, gözlerinden okuduğum vatanseverlik ve fedakârlık; ümit ve tasavvurlarımı müspet bir inanca götürmeye yetmişti."

Evet, belki meydanlara inemeyeceğiz bu sefer, konserler etkinlikleri sempozyumlar olmayacak ama yine de biz kalbimizde, evlerimizde kutlayacağız bu anlamlı günü.

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Bandırma Vapuru ve Tütün İskelesiSamsunspor'umuz 55 YaşındaSamsun ve Sinema/TiyatroGeçmişten Gelen İki SamsunîSamsunlu İki Tarihi ŞahsiyetSamsun Anadolu Lisesi’nin RomanıBu Sefer Sahiden; Nerede O Eski Bayramlar?Buruk Bir 19 Mayıs GünüPazar Köşesi / Samsun'un YokuşlarıIslak Kentin İnsanlarıYazarın Tüm Yazıları