YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Mustafa BİLİK

BİLNET OKULLARINDA UZAKTAN EĞİTİM FARKI

Küresel çapta bir krize neden olan COVID-19 salgını nedeniyle, dünya genelinde 191 ülkede okullar kapatıldı.

Eğitim sistemlerinin daha önce hiç karşılaşmadığı ve hazırlıksız olduğu bu kriz sürecinde pek çok ülkede öğrenme kaybını en aza indirebilmek adına çeşitli tedbirler alındı ve uzaktan eğitim uygulamaları hayata geçirildi.


Türkiye, Bakan Ziya Selçuk yönetiminde televizyon, çevrimiçi platformlar, internet, mobil uygulamalar gibi teknolojik araçlar kullanılarak öğrencilerin eğitim öğretim süreçlerinden tamamıyla kopmaması için çeşitli tedbirleri hızlıca aldı.


İlk dersi Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk vererek velilere ve öğrencilere hitap etti. Uzaktan eğitim süreci EBA web sitesi (www.eba.gov.tr) ve televizyon (TRT EBA TV İlkokul, TRT EBA TV Ortaokul, TRT EBA TV Lise) aracılığıyla yürütülüyor.


Özel okullar ise bunların yanı sıra kendi uzaktan eğitim sistemlerini kullanıyorlar.


16 - 20 Mart haftasındaki tatil sürecini de değerlendiren Bilnet Okulları öğrencilerine kesintisiz eğitim vermek amacıyla ''Bilnet Digital Learning'' programı ile eğitime ara vermeden, devam ettirdi.


'Bilnet Digital Learning'' uzaktan eğitim konusunda örnek teşkil edecek bir program. Dolayısı ile özel okullar arasında Bilnet'in bir adım öne çıkmasını sağladı. Bilnet Okulları güçlü eğitimci kadrosuyla uzun bir süre önce hazırlıkları başlatılan uzaktan eğitimi başarı ile uygulamaya başladı.
4-5 yaştan 8. sınıflara kadar öğrenciler OBS sistemine yüklenen ders anlatım videoları, sabah sporları, online müzik dinletileri, online yazar söyleşileri deneme sınavları ve online derslerle kesintisiz eğitim sürecini yaşamaya devam ediyor.


Sınav takviminde yer alan sınavlar aksaklık yaşanmadan uygulanmaya devam ederken, ilk online sınav ise 16 Mart tarihinde uygulanarak özellikle de sınav grubundaki öğrencilerin sisteme hızla adapte olmaları sağlandı. Ayrıca 16 Mart tarihinde itibaren 4-5 yaştan 8. sınıfa kadar 2320 saat online ders, 43 online veli toplantısı, 4. sınıflardan itibaren tüm sınıf düzeylerde 6 online sınav, sınav gruplarında ise 12 adet online sınav uygulandı.


Bu süreçte özellikle çok özledikleri okul bahçelerinde bulunamayan öğrenciler için Rehberlik birimi tarafından sınıf düzeyinde grup ve bireysel danışmanlık yapılmaya da devam edildi.


Kısacası gerek kamu gerek özel olsun eğitimciler de Covid19 krizinde elini taşın altına soktu. Çocuklarımızın eğitim hayatının aksamaması için gösterilen gayretler takdir edilmeli. Eğitimcilerimiz de sağlık çalışanlarımız gibi bizler için birer kahraman oldu.

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi