YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Levent Kaya

İlk covid-19 +, Apartman aidatı, İkinci defter, +1 derece, İki Papa, Isınma

Tatil uzadıkça tembellik iyice bastırdı. Evden dışarı çok seyrek çıkıyoruz. Zaten çıkıp ne yapacağız?


Derken, Salı sabahı Moğolistan’daki ilk covid-19 pozitif vakası haberi bomba gibi düştü. Moğolistan nüfusu az olan, dünyanın bir ucunda, uzakta bir ülke. Dolayısıyla yabancılar hâlâ çok “yabancı.” Bu nedenle virüsü bir Fransız vatandaşının getirdiği haberini kimileri sert tepki gösterdi. Bu arada daha sağlıklı düşünüp, “Bu kadar önlem varken “Bir aspirin alın” diyerek hava alanından öylece girişine izin verenlerde hiç mi kabahat yok?” diyenler de oldu. Neyse, onca ince önleme karşın böyle bir fire ilk anda ciddi bir paniğe neden oldu. Ben de, bunca önlem ve tatilden bıkmış biri olarak gerilmedim diyemeyeceğim. Gün içinde de kimi Moğollarla yabancılar arasında atışma, sataşma ve kimi gerginlikler olmuş.


Önlemler sıkılaşabilir diye ikindi üzeri Samet ile markete gidip gerekli sebze ve temizlik malzemesi aldık. Marketi ilk kez bu kadar kalabalık görüyordum. Ama hiçbir şeyin fiyatına zam gelmemişti. Bu arada, Moğollardan yoğurduna temizlik malzemesi katıp virüse önlem almaya çalışan da olmadı.


Ertesi gün her şey iki aydır süren olağan önlem havasına döndü. Zaten kısa sürede Fransızla aynı uçakta gelenler bulundu, kan örnekleri alındı ve hepsinin temiz çıktığı duyuruldu. Moğolistan bu virüs sürecini çok iyi idare etti. Bu arada bütün tapınaklar kapalı ve televizyonlarda lamalar değil doktorlar halkı bilgilendiriyor.


Bu süreçte bankaların 14:00’a kadar çalıştığını öğrendim. Kaç gündür tatil nedeniyle geç yatıp geç kalkar olmuşum ve bu durumdan hoşnut değilim. Dolayısıyla apartman aidatını yatırmak için Cuma sabahı erken kalkıp, dokuza kadar çevirimi bitirip dokuz buçukta açılan bankaya gittim. Geçen aydan 30.000 tögrög, yani yaklaşık 66 lira daha pahalı gelmiş. Oysa radyatörler kısılmış, kışa göre daha az ısıtıyor. Neyse, ödedik.
Cuma akşamı hocamın kitabının ikinci defterini çalışmayı bitirdim. Gerçi daha çok işi var ya…


Cumartesi günü aylar sonra ilk kez +1 dereceyi gördük. Gerçi, Moğolistan’da su -8 derecede donuyor. Dolayısıyla -8’in üzeri Türkiye’de sıfırın üstüne çıkmakla eşdeğer. +1 demek neredeyse 10 derece demek. Bahar geldi, diyorum ya.


Cumartesi akşam olmadan hocamın kitabının ilk iki defterin ek bölümünü de gözden geçirip bitirdim. Uzun bölüm, canıma okudu.


Akşam yemekten sonra da İki Papa’yı izledim. Joachim Phoenix’in Oscar almasına itirazım yok, ama iki harika oyunculuk. Oyunculuk görmek isteyen bir baksın.


Erken yatmama karşın Pazar sabahı yine erken uyanamadım. Ama bu ayki çevirimin bir kısmını gönderdim. Kahvaltıya oturduğumuzda öğlen 12yi geçmişti. Dün kış ile birlikte ıhlamur da bittiği için bugün yine Türk çayı demledik.


Akşama doğru yürümek için dışarı çıktım. Kaç gündür hırkamın üstüne kadife montumu giysem yeterli olup olmayacağını düşünüyordum. Bugün dışarı öyle çıktım, yürürken fazla bile geldi.


Bu günlerde bunca sıcak olması olağan değin. Küresel ısınma bağıra bağıra yaklaşan korkunç bir felaket. Ama insanlık hırslarından kör ve sağır olmuş. Güzel günlerimize yazık.

YORUMLAR1 yorum
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
ss5514 ay önce
"Cumartesi günü aylar sonra ilk kez +1 dereceyi gördük. Gerçi, Moğolistan’da su -8 derecede donuyor. Dolayısıyla -8’in üzeri Türkiye’de sıfırın üstüne çıkmakla eşdeğer. +1 demek neredeyse 10 derece demek. Bahar geldi, diyorum ya." Çok hoşuma gitti bu satırlar, epey tebessüm ettim.
Krep, HES, Çıkış yazısı, Bebeğe battaniye, Gecikmeli uçuş, Atilla, Ev, YağmurBağırsak, Arıza, Serum, İlaçlar, ''Git'' Dolar lobisi, NineKeyfim yok, Nane molla, Ansagan, Dokken, Kahvaltı, HastalıkDiştenmiş, Sırtım, Ders yılı, Bayram, Caffe Bene, Kavurma, BaklavaCanım çenemde, Su soğuk, İlaçlar, EmanetDan, 13üncü Savaşçı, Batarya, Tören, Hakan BeyTEDY, Sel, Hürrem, Roman, Naadam, Avarga, ZaanVize, Para gönderme, Maydanoz, AB Kimliği, Yağmur, Uyku, TövşintulgaBilet, Tümenbayar, Dolu, Altan-Od, Boya kalemleriMasaj, Sıcak, Roman, Öykü anlatıcılığı, Polen esintisi, Babalar günüYazarın Tüm Yazıları