YAZARLAR

DİĞER YAZILARI

Doç. Dr. Yasemin Kemal

Hafif seviyede fiziksel aktivite ömrü uzatıyor

Amerika Kanser Cemiyeti tarafından yapılan ve Mart 2019’da yayımlanan bir araştırma sonuçları hafif derecede de olsa fiziksel aktivitenin sadece oturmaktan daha sağlıklı olduğunu gösterdi.


Yavaş tempoda yürümek, gezinti yapmak, balık tutmak, markete gitmek, yemek yapmak, ütü yapmak, çamaşır asmak gibi ev işleri hafif seviyede egzersiz olarak kabul edilebilir. Yaklaşık 38000 erkek ve 55000 kadın araştırmaya alındı ve 15 yıl izlendi. Sadece oturmak yerine günde 30 dakika bu gibi hafif derecede fiziksel aktivite yapmanın ölüm riskini %14 azalttığı görüldü.

Yaşamımızı daha aktif hale getirmek için neler yapalım?

-Gün boyu televizyon izlemek, bilgisayar, telefon ve sosyal medyada vakit geçirmek yerine günde en az 30 dakika bağ- bahçe işleri ile uğraşalım, yavaş tempolu yürüyüşler yapalım, balık tutalım.

-Televizyon izlerken de hareketli olabiliriz; televizyon karşısında ütü, yapmak toz almak, yemek yapmak gibi…

-Çalışanlar olarak iş yerinde asansör yerine merdiven kullanmak, ofisin etrafında yürüyüş yapmak, arabayı daha uzağa park etmek ve otobüsten bir önceki durakta inmek günlük fiziksel aktivitemizi artıran keyifli değişimlerdir.

Sağlıklı ve aktif günler dileğiyle…

YORUMLAR
Yorumunuz başarıyla kaydedildi
Kanser Hastaları Oruç Tutabilir mi?Hafif seviyede fiziksel aktivite ömrü uzatıyorObezite cerrahisi kanser riskini azaltıyor mu?1-7 Nisan Ulusal Kanser HaftasıYazarın Tüm Yazıları