Samsun Arabuluculuk Merkezi Müdürü ARB.Harun UYANIKOĞLU Arabuluculuk kurumu hak

Samsun Arabuluculuk Merkezi Müdürü ve Samsun Arabuluculuk Derneği Başkanı Arb. Harun Uyanıkoğlu ‘’ Çok yakın zamanda iş davalarında zorunluluk ile çok sık duyacağımız arabuluculuk kurumu hakkında bilgi verdi. Uyanıkoğlu "Uyuşmazlıklarınızın çözümü için vatandaşlarımızı mahkemelere değil arabuluculara gelmeyi davet ediyoruz” dedi.

Samsun Arabuluculuk Merkezi Müdürü ARB.Harun UYANIKOĞLU Arabuluculuk kurumu hak

Çok yakın zamanda meclis’te yasalaşacak iş davalarında zorunlu hale gelecek olan Arabuluculuk  uygulamasının ülkemize neler katacağı konusunda Arb. Harun Uyanıkoğlu  açıklamalarda bulundu.ARB.HARUN UYANIKOĞLU, ‘’Artık Herkesin bir arabulucusu olacak, ’Uyuşmazlığınızı bir an evvel az masrafla çözmek istiyorsanız  mahkemelere değil arabulucularımıza, arabuluculuk merkezlerimize gelmeyi’’ Unutmayın!! ‘Arabuluculuk bir devlet politikasıdır. Davacı ,Davalı değil , arabuluculukta taraf olun  hep dost kalın’’ dedi.

ARABULUCULUK NEDİR NE İŞE YARAR?

Arabuluculuk   hakkında açıklamalarda bulunan Arb. Harun Uyanıkoğlu Arabuluculuk çöpçatanlık değildir. Hukuki bir müessesedir. Toplum barışı ve adaletin  bir an evvel  tecellisi için uğraşır.“Arabuluculuk, mahkemelere alternatif bir uyuşmazlık çözüm yoludur. Arabulucu, Tarafları bir araya getirir; birbirlerini anlamaları ve uzlaşmaları için iletişim kanalları oluşturur, tarafların taleplerini birbirlerine aktarır, aldığı  eğitim sayesinde tarafların   birlikte karar vermelerini, sağlar.  Taraflar, üzerinde serbestçe tasarruf edebilecekleri iş veya işlemlerden doğan her türlü özel hukuk uyuşmazlıkları konusunda arabulucuya başvurabilir. Bu gün  Türkiye de 8.500   uyuşmazlık arabulucular tarafından bir  iki gün içinde çözüldü. Arabuluculuk   davalarda olduğu gibi  birbirine düşman ayrılmaz. El sıkışarak ayrılır İşadamları, Doktorlar, Mali müşavirler, Serbest meslek erbabları, şirketlerin dava açması halinde , sır  niteliğindeki bilgilerinin   toplum tarafından  öğrenilmesi ihtimali var. Halbuki arabuluculukta tüm sırlar . ortaya dökülse de tartışılsa da, gizli kalır.açıklanması suçtur. uzlaşamamaları halinde anlattıkları aleyhe delil olarak ileri sürülmez.Davalar gibi görüşmeler yıllar boyu sürmez. Anlaşılma halinde  tutanaklar mahkeme ilamı gibi sayılır. Bu belge Mahkemeden  uygunluk  alınması halinde kesinleşmiş mahkeme ilamı olur. İcraya konulur.`  

ARABULUCULUĞUN AVANTAJLARI NELERDİR?

Arabuluculuk uygulamasının avantajlarını anlatan Uyanıkoğlu,”Taraflar hiçbir baskı veya hüküm altıda olmaksızın uzlaşmaya ve hangi şartlara uyacaklarına kendileri karar verirler. Dava boyunca yapmak zorunda kalacağınız tüm masraflardan ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Mahkemeye göre çok hızlıdır. Birkaç saatte dahi sonuca ulaşılabilmektedir. Sonuç tarafların kontrolündedir. Güvenilirlik ve gizlilik önemlidir. Taraflar mahkeme önünde konuşamayacakları konuları burada rahatlıkla konuşabilirler. Psikolojik ve Sosyolojik riski azdır, yeni sorunlar doğurmaz.” şeklinde ifade etti.

ARABULUCULUK BİR DEVLET POLİTİKASIDIR. AVUKATLIKTAN AYRI BAĞIMSIZ  SADECE HUKUKÇU OLANLARIN YAPABİLECEĞİ BİR MESLEKTİR

Arabulucu olabilmek için belirli kriterlere sahip olunması gerektiğini belirten Uyanıkoğlu,” Kasten işlenmiş bir suçtan mahkum olmamak kaydıyla mesleğinde en az beş yıllık kıdeme sahip hukuk fakültesi mezunları arabulucu olabilir. Ama bunun için en az 48 saat `arabuluculuk eğitimi` almaları gerekir. Adalet Bakanlığı`nca yapılacak yazılı ve uygulamalı sınavda başarılı olmaları gerekiyor.  Samsun’da Arabuluculuk Merkezimiz eğitim izni olan Hacettepe Üniversitesinin Karadeniz`deki eğitim salonudur. Burada arabulucu olmak isteyen hukukçulara eğitim veriyoruz.90 arabulucu arkadaşımıza sertifikalarını verdik. Nisan ayında 4.Eğitim seminerimizi vereceğiz. Tüm hukukçuları arabulucu olmaya davet ediyoruz.`dedi.

SAMSUNDA ARABULUCULUĞA KAÇ KİŞİ BAŞVURDU? KAÇ UYUŞMAZLIK ARABULUCULUKLA ÇÖZÜLDÜ:?

Samsunda Adliye Arabuluculuk Merkezimize 560 kişi başvurdu. Bu başvuruların çoğunluğu iş hukukundan kaynaklanan oluşturmaktadır. İşverenler, yeterince aydınlatılmadığından Arabuluculuğu tanınmadıklarından işçi ile aynı   masaya  oturmadılar. Masaya Oturanların %90’ı  anlaşma ile çözümlendi. Yasalaşma ile bu başvurular üçbin -beşbinli rakamlara ulaştığını hep beraber göreceğiz. Türkiye genelinde ise 8.500 uyuşmazlık şimdiden  çözülmüştür. Uyanıkoğlu ‘arabuluculuk bir devlet politikasıdır. Herkesin bir  avukatı, doktoru,mali müşaviri gibi artık arabulucusu da olacak, ’Uyuşmazlığınızı bir an evvel az masraflar çözmek istiyorsanız  mahkemelere değil arabulucularımıza, arabuluculuk merkezlerimize gelmeyi  Unutmayın!! Davacı ,Davalı değil  hep dost kalın` dedi.

Haber/Mücahit AKDUMANEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Aydın'da polise silahlı saldırı Aydın'da polise silahlı saldırıFenerbahçe Beko Kaptanı Mahmutoğlu: 'Hedefimiz her zaman ki gibi şampiyonluk' Fenerbahçe Beko Kaptanı Mahmutoğlu: 'Hedefimiz her zaman ki gibi şampiyonluk'Diyarbakır'da trafik kazası: 2'si ağır 10 yaralı Diyarbakır'da trafik kazası: 2'si ağır 10 yaralıAkdeniz Üniversitesi rektörlüğüne Prof.Dr. Özlenen Özkan atandı Akdeniz Üniversitesi rektörlüğüne Prof.Dr. Özlenen Özkan atandıEmniyet Genel Müdürü Aktaş'tan şehit polis memuruna başsağlığı mesajı Emniyet Genel Müdürü Aktaş'tan şehit polis memuruna başsağlığı mesajı