MAY & YILDIRIM ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

MAY & YILDIRIM ORTAK BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

Başbakan Yıldırım, İngiltere Başbakanı May ile ortak basın toplantısında, `Her iki ülkenin sivil havacılık idareleri birlikte çalışacaklar. 2017 yılı boyunca birtakım tatbikatları gerçekleştirecekler.` dedi.

Başbakan Yıldırım, İngiltere Başbakanı May ile ortak basın toplantısında, `Terörün günümüzde önemli tehditlerden birisi olduğunu göz önüne aldığımızda havaalanlarının güvenliği, havaalanlarına gelen giden yolcuların terörle bağlantısının olup olmadığı veya terörist ataklara karşı gerekli emniyet tedbirlerinin eksiksiz alındığının teyit edilmesi amacıyla karşılıklı havaalanlarının güvenliği konusunda her iki ülkenin sivil havacılık idareleri birlikte çalışacaklar. 2017 yılı boyunca birtakım tatbikatları gerçekleştirecekler.` dedi. 

`FETÖ ile ilgili gereğinin yapılmasını talep ettik`

Başbakan Yıldırım, `15 Temmuz darbe girişiminin asıl aktörü konumunda olan Fetullah Gülen Terör Örgütü`nün bütün dünyada olduğu gibi İngiltere`de de bilinen faaliyetleri var. Bu faaliyetler konusunda kendisine bilgi aktarma fırsatımız oldu. Bu suç örgütünün uzantılarına hukukun içerisinde gereğinin yapılmasını da Sayın Başbakan`dan talep ettik.` diye konuştu.

`Kıbrıs`ta çözüm her iki toplumun beklentilerini karşılamalı`

Kıbrıs`ta çözüm arayışının bütün hızıyla devam ettiğini belirten Yıldırım, `Çözüm her iki toplumun beklentilerini karşılamalı, adil olmalı, iki kesimliliğe dayanmalı ve kalıcı olmalıdır. Bu konuda garantör devletlerden Birleşik Krallık ve Türkiye olarak en fazla memnun olacak bizleriz.` dedi. 

`Serbest ticaret anlaşması imzalanması için ilgili karşılıklı çalışma yapılacak`

İngiltere`nin Avrupa Birliği`nden çıkma kararıyla ilgili Başbakan Yıldırım, `Bu yeni duruma göre, Türkiye-İngiltere ilişkilerinin de Avrupa Birliği`nden bağımsız olarak nasıl geliştirileceği yönünde bir çalışma başlatılmasına karar verdik. Bu çalışma, çıkış süreciyle eş zamanlı yürüyecek. Çıkış tamamen gerçekleştiğinde de İngiltere ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşması imzalanması için ilgili bakanlar karşılıklı çalışmalarını sürdürecekler.` ifadelerini kullandı.

`Ellerini taşın altına koysunlar`

Başbakan Yıldırım, mülteci sorunu konusunda şunları söyledi:

`Bölgesel sorunları çözmek oradaki sorunlardan kaçanlara kapıları kapatmakla olmuyor. Neticede uluslararası camianın, BM`nin, bütün ülkelerin daha fazla gayret gösterip sorunlar büyümeden çözüm üretmeleri esas olandır. Bu konuda biz uluslararası camiadan, dostlarımızdan şunu bekliyoruz, Türkiye`nin yükünün hafiflemesi için daha fazla ellerini taşın altına koysunlar. Takdir etmelerini takdir ediyoruz ama yetmez, yük almalarını da bekliyoruz.`EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar? 15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar?Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'da Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'daSamsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildiDenizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralı15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altın 15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altınKamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybetti Kamayla bıçaklanan kişi hayatını kaybettiÇorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralı Çorum'da zincirleme trafik kazası: 2 yaralıSamsun'da kaza! Yaralılar var Samsun'da kaza! Yaralılar varSamsunspor'da koronavirüs testi Samsunspor'da koronavirüs testiDrama Köprüsü Drama Köprüsü