MÜBADİLLER SAMSUN TÜTÜN İSKELESİNDEN DENİZE KARANFİL BIRAKTI

Samsun`un İlkadım İlçesi`nde bulunan Kurtuluş Yolu Tütün İskelesi`nde mübadillerden oluşan 41 dernek, 3 vakıf ve 1 federayon üyeleri, 30 Ocak 1923`te atalarından kalan toprakları terk ederek mübadeleye tabi tutulmalarının 94`ncü yıldönümü nedeniyle denize karanfil bıraktı.

MÜBADİLLER SAMSUN TÜTÜN İSKELESİNDEN DENİZE KARANFİL BIRAKTI

Samsun`un İlkadım İlçesi`nde bulunan Kurtuluş Yolu Tütün İskelesi`nde mübadillerden oluşan 41 dernek, 3 vakıf  ve 1 federayon üyeleri, 30 Ocak 1923`te atalarından kalan toprakları terk ederek mübadeleye tabi tutulmalarının 94`ncü yıldönümü nedeniyle denize karanfil bıraktı. Türkiye`nin dört yanından gelen yaklaşık 250 kişiden oluşan grup adına açıklamalarda Karadeniz Rumeli Dernekler Federasyonu Başkanı Recep Ertorun  şöyle dedi:

`Mübadelenin 94. yıldönümü nedeni ile mübadil kuruluşlarının düzenledikleri anma etkinliklerinde; savaşlarda, çatışmalarda, terör saldırılarında,mübadele sürecinde yaşamını yitirenler ile umut yolculuğunda yaşamlarını yitiren savaşın çocukları anısına denize kırmızı karafinler bırakıyoruz. Emperyalist çıkarlar uğruna sürdürülen, yüzbinlerce insanın ölümüne, milyonlarca insanın ülkelerini terk etmelerine neden olan bı savaşları çıkaranları, destekleyenleri, ve sessiz kalanları şiddetle kınıyoruz ve yüksek sesle haykırıyoruz: Savaşa son verin! Terör saldırılarını lanetliyoruz!Ölümleri durdurun! `dedi.

Dernek, vakıf ve federasyon üyeleri basın açıklamasının ardında denize karanfil bıraktı ve hep birlikte `Vardar ovası` türküsünü söyledi.

Haber/Mücahit AKDUMANEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar? 13 Ağustos Perşembe fındık fiyatları ne kadar?Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandı Samsun'da polis suçluyu kovalarken yaralandıHatay'da yaşlı çifte silahlı saldırı: 1 ölü Hatay'da yaşlı çifte silahlı saldırı: 1 ölüAltın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatı Altın fiyatları düşüşte ama uzmanlar uyarıyor! Çeyrek altın ve gram altın fiyatıMalatya'da silahlı ve bıçaklı kavga: 3 yaralı Malatya'da silahlı ve bıçaklı kavga: 3 yaralıCovid19'un Kayıp Öğrencileri Covid19'un Kayıp ÖğrencileriSamsun hava durumu 13 Ağustos Perşembe Samsun hava durumu 13 Ağustos PerşembeKayseri'de feci kaza: 2 ölü, 1 yaralı Kayseri'de feci kaza: 2 ölü, 1 yaralıAlkollü gençler kaza yaptı lüks otomobil alev alev yandı Alkollü gençler kaza yaptı lüks otomobil alev alev yandıMuharrem İnce açıklama yapıyor! Yeni parti mi kuracak? Muharrem İnce açıklama yapıyor! Yeni parti mi kuracak?