Başbakan konuşuyor

Başbakan konuşuyor

Yıldırım`ın açıklamalarından satır başları şöyle:

`Çok uzağa gitmeyelim. 2007 cumhurbaşkanlığı seçiminde Türkiye bir yargı icadıyla karşı karşıya kaydı. 367 milletvekili olmadan Meclis`te Cumhurbaşkanı seçimi yapılamayacağı gibi yargı camiasının duayeni sayılan isimlerin icadı sayesinde cumhurbaşkanlığı seçimi tıkandı. Bugün, cumhurbaşkanlığı sistemine giden adımları o gün yaşanan kriz nedeniyle attık. Halkoylamasına konu olan anayasa değişikliği esasen 2007`de cumhurbaşkanının seçilememesi dolayısıyla gittiğimiz halkoylamasında cumhurbaşkanının vatandaş tarafından seçilmesini öngören anayasa değişikliğinin tamamlanmasıdır. Esasen budur. Olayı bu şekilde görmek lazım. Tabii yargıyla ilgili şanssızlıklarımız bununla sınırlı kalmadı. Daha sonra hatırlayın Erzincan`da başlayan sonra büyüyen kamu vicdanını, vatandaşın vicdanını yaralayan birtakım gelişmeler yargıyla ilgili yeni bir reformu gündeme getirdi.

`Tatarından kurtardık, beterine rastladık`

`Bir tehlikeyi bertaraf ederken farkında olmadan farkında olmadan başka bir tehlikenin kapımızı çaldığının farkına varamadık. Tatarından kurtardık, beterine rastladık. FETÖ`cüler sinsice 2010 referandumundan sonra yürüttükleri faaliyetleri aleni hale getirmiş, yargıyı kendi kirli emelleri doğrultusunda kullanma durumuna gelmiştir. 15 Temmuz darbe girişimi, artık bu aymazlığın zirveye ulaştığı olaylar olarak karşımıza çıktı. Ben, uzun yıllar AK Pari hükümetlerinde Ulaştırma Bakanlığı yaptım. Doğrusu biz hep, `Trafikte hız felakettir, internette hız berekettir` derdik. Şimdi buna `Adalette, yargıda hız berekettir`i ekliyorum. Hızlanmamız lazım, geç kalan adalet, adalet değildir. Geciken adalet yargıya olan güveni azaltır.

`Ancak erken hüküm vermenin getireceği sıkıntıları sizler, bizlerden daha iyi bilirsiniz. Ancak vatandaş tarafından baktığımız zaman geciken adalette yargıya olan güveni azaltıyor. İşte bunun için Adalet Sarayları yaptık. Saraylar çok güzel, binalar çok güzel. İçerisi daha önemli, orada karar verilecek insanlar, alınacak kararlar hepsinden daha önemli bunu da biliyoruz. Adalet, mülkün temelidir diye yazılar vardı, bodrumda mahkemeler vardı biz de çocukken böyle düşünürdük `Temeli demek buymuş` diye. Kaymakamlığın en altındaydı.

`Vatandaşın beklentisi şu, soruşturma ve kovuşturma iki aşama var. Vatandaş şöyle diyor, `Yargı soruşturmayı polise havale etmiş, kovuşturmayı da bilirkişiye havale etmiş, bunun adına da yargı diyorlar.`  Böyle değil, bu haksızlık. Soruşturmanın neden polise havale ettiği kanaati var. 

`17 Aralık`ta biz bunu gördük. Dosyalarda savcıların en son haberi oldu. Polis birisi isimsiz ihbarsız ihbarda bulunuyor. Bu masada oturan ihbar ediyor, yanındaki masada oturan onu alıyor sınırsızca dinlemeler, hukuka uymayan delil toplamalar, sonuçta şu kadar dosyayla savcıdan komut alıp, işlem başlatıyor. Bu yol yol değil. 17 Aralık`ta bütün foyaları ortaya çıktı. İsim vermeyeceğim. Benim en yakınımdaki insana dinleme yapılıyor. Bunu bir şekilde ben öğreniyorum. O dönemdeki İçişleri Bakanı`na söylüyorum, dinleme var diyorum. Gidiyor ilgili birime, deniyor ki, `Böyle bir şey yok`

`Olmaz` diyorum, gidin bir daha bakın. UYAP`a bakıyorlar, UYAP`da yok, polisin dosyalarında bakıyorlar orada yok. İki gün sonra dinleme kesiliyor. Sonra ikinci hakimlikten yapılan bu dinleme dördüncü hakimlikten tekrar başlıyor. Tekrar arkadaşları yola çıkarıyoruz. Gidip geliyorlar yine bir şey yok. Bu dosya 17 Aralık`ta önümüze çıkan dosya. Ne UYAP`ta var ne dosyada.

`Birisi imzasız ihbarda bulunuyor, yanındaki de o ihbarı alıyor sınırsızca delil toplamalar, sonunda dosyalıyor gidiyor savcıdan toptan bir olur alıyor sonra işlem başlatıyor. Bu yol yol değil. İşte bunlar sonunda ortaya çıktı. Yasadışı işlem yapmak bu camiaya yakışır mı? O gece, savcılarımızın elimizdeki vatansever askerlerimizle, polislerimizle, emniyet müdürlerimizle beraber aynı anda gözaltıları başlattılar. O alçaklar, asker kılığındaki teröristler bir kez daha gördüler ki bu ülkenin evlatları, bölücülere asla bu ülkeyi teslim etmiyor. Bu darbenin başarıyla alt edilmesinde büyük gayret gösterdiler, kendilerine de teşekkür ediyorum. EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Transfer Dönemi Başlıyor Transfer Dönemi BaşlıyorSamsun'da geri dönüşüm istasyonunda yangın Samsun'da geri dönüşüm istasyonunda yangınPAYLAŞMAK PAYLAŞMAKMotosikletle seyir halindeyken öldü! Motosikletle seyir halindeyken öldü!Samsun'da kuğu ile balıkçıların dostluğu Samsun'da kuğu ile balıkçıların dostluğuSamsun'da yanan geri dönüşüm istasyonunda büyük zarar Samsun'da yanan geri dönüşüm istasyonunda büyük zararSamsun hava durumu 3 Ağustos Pazartesi Samsun hava durumu 3 Ağustos PazartesiSamsun'da kaza can aldı Samsun'da kaza can aldıAltın bayram seyran dinlemedi! Altın bayram seyran dinlemedi!Samsun Büyükşehir Belediyesi'den alım garantili destek Samsun Büyükşehir Belediyesi'den alım garantili destek