“Planlı Kentleşme Şart”

Samsun Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Cengiz Çoluk, ülkemizde olduğu gibi dünyanın her yerinde nüfus artışlarının yaşandığını ancak şehirleşme olarak ülkeler arasındaki farkı planlı kentleşmelerin belirlediğini söyledi.

“Planlı Kentleşme Şart”

“SİSTEM DÜZGÜN ÇALIŞMALI”

Atakum Gönüllüler Derneği’nin düzenlediği kent konferanslarının konuğu olan Samsun Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Cengiz Çoluk, hızla artan nüfus artışının beraberinde enerji ve su ihtiyacını artırdığını, trafik yoğunluğunu artırdığını belirterek, “ Dünyanın ve ülkemizin en önemli sorunu toprak, su ve havanın temiz tutulamaması” dedi. Cengiz Çoluk, “ Bakanlığın verilerine göre Samsun’da 2016 ve 2017 yılı hava kirliliği oranı çok yükseklerde. Hava kirliliği direk veya dolaylı olarak suya da yansıyor. İyi bir kentleşme olacaksa önce kentin var olan kaynaklarının korunup temiz tutulması ile başlar” dedi.

PLANSIZ YAPILAŞMA

Samsun Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Cengiz Çoluk, çarpık kentleşmenin plansız yapılaşmadan meydana geldiğini söyledi. Çoluk, “ Değişim ile gelişim çok farklı şeyler. Maalesef bizde bu iki kelime farklı kullanılıyor. Mesela şimdi kendimizde yüksek binalar yapılıyor, büyük biralar yapıldı diye biz gelişmiş mi olduk yoksa sadece binalarımızdaki kat sayısı mı arttı?. Temiz hava solumak ve sağlıklı su içmek her vatandaşın anayasal hakkı. Peki bu oluyor mu?. Nüfus artışı insanlık için bir tehlike olmaz olmamalı da burada tehlikeli olan şu, bu artışa karşı plansız büyüme ve ön görüşüz şehirleşmeler olabilir.” diye konuştu.

İlhan Demircioğlu