“Makro Mağdurlarının Sesini Duysunlar”

Makro Marketler Zinciri’nin Taze isimli şirkete devredilmesi ile tazminatları ve diğer alacakları ödenmeyen işçiler bir taraftan hukuki mücadele sürdürürken diğer taraftan da seslerinin duyulması için mücadele ediyorlar. 

“Makro Mağdurlarının Sesini Duysunlar”

31 Temmuz tarihinde işten çıkarılan Samsun Makro/Taze Market mağduru işçilerin hak arama mücadelesi devam ediyor. Devir sonrası hiç bir gerekçe gösterilmeden tazminatsız şekilde işlerine son verilen işçiler tazminat ve diğer yasal haklarının ödenmesini istiyor. 


Samsun’da mağdur işçiler adına konuşan Hakan Kaya Makro Market’in oyununa gelerek Türkiye genelinde 3000, Samsun’da 250- 300 işçinin işten çıkarıldığını belirterek aslında Taze Market’e devredilen Makro’nun halen Makro Market tabelasıyla faaliyet yürütmesinin suç olduğuna dikkat çekti. Kaya, “Makro daha devredilmeden personelle ilgili sıkıntılar başlamıştı. Biz işçiler 11. aydan bu yana bu sürecin farkındaydık, işten çıkarılmadan önce de günde 12-13 saat çalıştık. Makro öyle bir oyun oynadı ki, mağazaları personelle birlikte devretti. Ama, mağazaları devrederken işçilerin tazminatını ödemedi. Makro’nun Samsun’da 28 mağazasından 11 mağazası kaldı. Milletvekili, bakan, cumhurbaşkanı kim varsa bize sahip çıksın devlet büyükleri. Makro marketler iflas etmedi. Konkordatoya da ihtiyacı yoktu. Kazanılan paraları ciroları giderleri gelirleri iyi biliyoruz. Burada başka bir oyun var. Ben devletimizden bu konuyu iyi araştırmasını istiyorum. Bu denli kar eden bir kurumun kazandığı paralar nerede? Zaten Taze Marketlere dönüştürülmesi işi de ayrı bir oyun. Bugün Samsun’da gidin bakın mağazalarda halen Makro poşetleri çalışanların kıyafetlerinin üzerinde yine Makro yazıları yer almakta. Bu danışıklı dövüş değil de ne?” dedi. 


Makro marketlerin Taze Markete dönüştürülmesi esnasında tazminat ve haklarından feragat ederek çalışmaya devam eden işçilerin de pişman olduğunu dile getiren Kaya; “ Sadece işini kaybetmemek için tüm haklarından feragat eden arkadaşlarımız oldu. Ama onlar ikinci bir mağduriyeti de Taze Market nedeniyle yaşadılar. Kötü çalışma koşulları ile birlikte ham daha önceki Makro Marketten kalan haklarından vaz geçmiş oldular hem de Taze Marketler de çalışmaya devam edemediler. Bu insanların hepsi çoluk çocuk sahibi ev geçindiren insanlar. Üç kuruşa yıllarca çalışarak emek verdiğimiz ve büyüttüğümüz kurum tarafından bu şekilde mağdur edildik. Samsun halkının da bu mücadelede bize destek olmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu. 
Mustafa Bilik