Moldova`ya Artık Kimlikle Seyahat Edilebilecek!

Moldova`nın Ankara Büyükelçisi Igor Bolboceanu, Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın Moldova`ya bugünkü resmi ziyaretinin iki ülke ilişkileri açısından önemini AA muhabirine değerlendirdi.

Moldova`ya Artık Kimlikle Seyahat Edilebilecek!

ERDOĞAN`IN ZİYARETİ ÇOK ÖNEMLİ VE TARİHİ OLDU
Erdoğan`ın Moldova ziyaretinin çok önemli ve tarihi olduğunun altını çizen Bolboceanu, `24 yıl sonra gerçekleşen resmi ziyaret sırasında yapılacak anlaşmalar, ikili ilişkilerimize stratejik anlam kazandırarak ekonomik, diplomatik, sosyo-kültürel alanında iş birliğimizi güçlendirecek.` dedi.

Moldova ve Türkiye arasında 1 Kasım 2016`da yürürlüğe giren Serbest Ticaret Anlaşması ile iki ülkeye de fayda sağlayan karşılıklı ticari faaliyet hacminin artması için yeni kapılar açıldığına dikkati çeken Bolboceanu, `İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2017`de yüzde 22,47, bu yılın ilk 8 ayında da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 arttı.` değerlendirmesinde bulundu.

Bolboceanu, iki ülke arasında imzalanan yatırım ve ticaret anlaşmalarının ikili ilişkileri geliştirdiğini ifade ederek, `Ülkelerimiz arasındaki ticari ilişkilerde önemli bir unsur taşımacılıktır. Moldova ve Türkiye bu alandaki faaliyetleri basitleştirmek için adımlar atıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın ziyareti çerçevesinde karayolu taşımacılığıyla ilgili bazı anlaşmalarının imzalanması bekleniyor.` diye konuştu.

İKİ ÜLKE ARASINDA KİMLİKLE SEYAHAT
Daha önce karşılıklı vizesiz seyahatin sağlandığını hatırlatan Bolboceanu, `Moldova ve Türkiye arasında kimlikle seyahat uygulanmasının başlatılması için yasal süreç tamamlamış oldu. İki ülkenin iş adamları, turistleri kimlikle seyahat edecek. Böylelikle iki ülke arasındaki engelleri kaldırıyoruz.` dedi.

Büyükelçi Bolboceanu, Serbest Ticaret Anlaşması`nın daha etkin uygulanmasını sağlamak ve iş adamları arasındaki diyaloğu kolaylaştırmak amacıyla Ankara`daki büyükelçiliğin bünyesinde, Ankara ve İstanbul`da Ticari Temsilcilik ofislerinin kurulacağını da belirtti.

Ziraat Bankasının temsilcilerinin Moldova`yı ziyaret ettiğini kaydeden Bolboceanu, `Türk iş adamlarının Moldova`ya yatırım yapmalarını teşvik ediyoruz. Ülkemizde otel, restoran, eğlence merkezleri açmak isteyenlere yardımcı olmaya hazırız.` yorumunu yaptı.

Bolboceanu, yol yapımı konusunda Türkiye`deki şirketlerinin çok ileride olduğuna dikkati çekerek, onların Moldova`da kaliteli yollar inşa ettiğini söyledi.

Kültür alanında da iş birliğinin sağlandığına işaret eden Bolboceanu, `Kültürümüzü ve tarihimizi birbirimize tanıtmalıyız. Bu hususta, kültür merkezlerinin kurulması ve işleyişiyle ilgili anlaşmaların yapılması öngörülmektedir.` dedi.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ KÖPRÜ: GÖKOĞUZLAR
Büyükelçi Bolboceanu, Moldova hükümetinin Gökoğuz Yeri`nin gelişmesi için gerekli koşullarının sağlanmasını desteklediğini aktararak, `Gökoğuz Yeri Özerk Bölgesi, Moldova ve Türkiye arasında bir köprüdür. Gökoğuzlar, ikili ilişkilerinin gelişmesinde önemli role sahiptirler.` ifadelerini kullandı.

Türkiye`nin Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Moldova`da ve Gökoğuz Yeri`nde birçok projenin hayata geçirdiğini belirten Bolboceanu, `Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti sırasında TİKA yardımıyla tadilatı yapılan Moldova Cumhurbaşkanlığı binasının açılışı gerçekleştirilecektir.` şeklinde konuştu.

Bolboceanu, Türkiye`nin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi`ne geçişini Moldova hükümetinin saygıyla karşıladığını dile getirerek, her iki ülke için de Avrupa Birliği`ne (AB) entegrasyonun öncelik olduğunu vurguladı.

Türkiye`nin yaklaşık 4 milyon düzensiz göçmene sahip çıkmasını saygıyla karşıladığını dile getiren Bolboceanu, `Türkiye`de yaşanan siyasi olayları yakından takip etmekteyiz. Moldova, korkunç 15 Temmuz olaylarını ilk kınayan ülkelerden birisi oldu.` dedi.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR