Samsun’un Geleceğini Satıyorlar

 Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, belediye meclislerinde yapılan imar tadilatlarının büyük çoğunluğunun kamu yararı içermediğini söyledi.

Samsun’un Geleceğini Satıyorlar

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, yerel yönetimlerin şehrin geleceklerini iyi planlamadığını yada planlara uymadıklarını söyleyerek; “Belediye meclislerinde yapılan imar tadilatları belediye arazisinin konut arazisine çevrilmesi şeklinde yapılıyor. Burada kamu yararı yok. Burada ne var? Belediyeler borçlarını ödemek için ellerindeki arazileri konut alanına çevirip satıyor. Peki ellerinde arsa kalmayınca ne yapacaklar? Bu alanlar bizim şehirlerimizin gelecekteki nefes alma alanları olacak belki. Geleceğimizi bu şekilde satıyorlar aslında. Sattıkları arsa değil şehrimizin geleceği” dedi. 

“Belediye meclis üyelerinin kamu yararına olmayan bu değişikliklere onay vermesini anlayamıyorum” diyen Memişoğlu; “ Meclis üyeliği halkın haklarının temsili demektir. O belediye meclisinde Samsunlu vatandaşların yararını hakkını gözetmek meclis üyelerinin sorumluluğudur. Ama onay verdikleri işler kamu yararına değil. Maalesef bizim meclis üyelerimizin tek derdi mecliste vakit doldurup maaş almak. Bir maddeye de olumlu bir katkı yapan yada eleştiren bir meclis üyesi yok. İtiraz etmeyin bir maddeye bir şey ekleyin ona da razıyız o da yok. Meclisin toplandığı ilk günde maddeler okunup komisyonlara havale ediliyor. Komisyonlarda meclis üyelerinden geçiyor yine sonra tekrar meclise gelip aynı üyeler tarafından oylanıyor. Yüzde 90 meclis üyesi nazım plan değişikliğinin ne olduğunu bilmez ama oylarlar” ifadelerini kullandı. 

Parti gözetmeksizin Samsun halkına hizmet etme düşüncesinde de çok sayıda meclis üyesinin var olduğunu söyleyen Memişoğlu; “ Parti gözetmeksizin söylüyorum çok hizmetkar Samsun için büyük şans olan meclis üyelerimiz de var. Onlar herhangi bir durum olduğunda bizi arayarak görüşlerimizi de alıyorlar. Bu konularda ve başarılı çalışmalarını yakından da takip ediyorum. Böyle meclis üyelerimiz de var. Ama meclis üyeleri belediye başkanlarının onay kurumu olmaya devam ettiği sürece şehirlerimizin de bir yerlere ilerleme şansı da yok” şeklinde konuştu.    

Mustafa Bilik