Türk edebiyatı “Beyaz Kartal“ını yitirdi

- Türk edebiyatında "Dede Korkut" ve "Beyaz Kartal" olarak anılan şair Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş`ta tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti

Türk edebiyatı “Beyaz Kartal“ını yitirdi

KAHRAMANMARAŞ (AA) - Türk edebiyatında `Dede Korkut` ve `Beyaz Kartal` olarak anılan 88 yaşındaki şair Bahaettin Karakoç, Kahramanmaraş`ta tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesince düzenlenen Uluslararası 5. Kitap ve Kültür Fuarı`na katılarak, dün kitaplarını imzalayan Karakoç, evde rahatsızlanınca Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi`ne kaldırıldı.

Hastanenin kardiyoloji bölümüne tedavi altına alınan Karakoç, yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti.

Karakoç`un eğitimci oğlu Oğuz Karakoç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, babasını kaybettiklerini ve herkesten dua beklediklerini belirtti.

Türk şiirine ve halk müziğine `Mihriban` gibi birçok önemli eserleri kazandıran Abdürrahim Karakoç`un da kardeşi olan Bahaettin Karakoç için cenaze töreni düzenleneceği belirtildi.

- Şair Bahaettin Karakoç kimdir?

Kahramanmaraş`ta 1930`da doğan şair Bahaettin Karakoç, 1983`te Kayseri Sanatçılar Derneği`nce `Yılın Şairi` seçildi. Karakoç, 1986`da `Bir Çift Beyaz Kartal` kitabıyla şiir dalında Türkiye Yazarlar Birliği ödülü, 1991`de ise Diyanet Vakfınca düzenlenen münacat yarışmasında `Beyaz Dilekçe` şiiriyle birincilik ödülü kazandı.

`Türkçe`nin Uluslararası 2. Şiir Şöleni` için gittiği Almatı`da 1993`te `Büyük Abay` ödülüne layık görülen Karakoç`a, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi tarafından 2014`te `fahri doktora unvanı` verildi.

Karakoç, Türk edebiyatında `Dede Korkut` ve `Beyaz Kartal` olarak anılıyor.