İran`dan Petrol Çıkışı!

ABD`nin İran`ın petrol satışını sıfıra indirmesinin mümkün olmadığını savunan İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, petrol satmak için yeni müşteriler bulduklarını belirtti.

İran`dan Petrol Çıkışı!

İran resmi haber ajansı IRNA`ya göre, İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Dünya Standartlar Günü münasebetiyle başkent Tahran`da düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, `Petrol satmak için önceki müşterilerimizle çalışmayı sürdürme yollarını ararken aynı zamanda yeni müşteriler de bulduk.` dedi.
 
Bazı petrol şirketlerinin İran`dan petrol alımını durdurduğuna değinen Cihangiri, mevcut müşterilerin yaptırımlara karşı çözüm yolları aramasının doğal olduğunu ifade etti.
 
Cihangiri, petrol fiyatlarındaki artışı İran`a yönelik yaptırımlara bağlayarak, `Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin petrol piyasasında İran`ın yerini dolduramayacağını` ileri sürdü.
 
ABD`nin İran`ın petrol satışını sıfıra indirmesinin mümkün olmadığını savunan Cihangiri, yaptırımlara karşı ülkesinde özel şirketler üzerinden satış yapılacağını açıkladı.
 
ABD yönetimi, Başkan Donald Trump`ın 8 Mayıs`ta nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesinden 90 gün sonra 7 Ağustos`ta devreye giren ilk aşama yaptırımlarla, İran`ın ABD dolarına, altın ve değerli madenlere erişimini yasaklarken yine bu ülkenin çelik, kömür, alüminyum ticareti ile otomotiv ve sivil havacılık sektörlerini de hedef aldı. Washington yönetiminin, 5 Kasım`da ikinci yaptırım paketini devreye sokmasıyla İran petrol şirketlerine uluslararası kısıtlamalar getirilecek.