Artrit Hastalığında Erken Tanı Önemli!

Liv Hospital Samsun Romatoloji Kliniği’nden Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu Artrit Günü dolayısıyla Artrit Hastalığı hakkında bilgilendirdi.

Artrit Hastalığında Erken Tanı Önemli!

`Artrit iltihaplı romatizmaların önemli bulgularından biridir`
Sayarlıoğlu, „Artrit, eklem iltihabı demektir. Eklemlerde iltihap mikroplarla gelişebileceği gibi, romatizmal hastalıklarda mikrop olmadan da gelişebilir.Eklemler vücudun sürekli kullanılan bölümleri olduğundan artrit kişiyi son derece rahatsız eden bir bulgudur. Hasta elini kolunu oynatmakta zorlanır, merdiven inip çıkması, çömelip kalkması tam bir eziyet haline gelir.
Artrit iltihaplı romatizmaların önemli bulgularından biridir. Romatizmal hastalıkların önemli bir kısmına eşlik eder. Ancak romatizmal hastalıklar içerisinde eklemi etkilemeyen ya da az etkileyen hastalıklar da vardır“ dedi.

Artrit nasıl belirti verir?
Artrit’in nasıl belirti vereceği konusunda bilgilendiren Sayarlıoğlu,“İltihaplı bir eklemin en önemli bulgusu ağrıdır. Örneğin belirgin bir el bileği iltihabında hasta sabah kalktığında el bileğini rahat hareket ettiremez, çünkü ağrılıdır. Elbisesini çorabını giyinmekte zorluk yaşar. Bir kavanoz kapağını açamaz, bıçak ile bazen bir ekmek dilimleyemez. İltihaplı bel romatizmalarında ise sabahları belirgin sırt, bel ve kalça ağrısı vardır. Bazen hastanın açılması saatleri bulur“ diye konuştu.

„Artritin en önemli belirtisi istirahat sonrası tutukluktur“
En önemli belirtisinin istirahat sonrası tutukluk olduğunu ifade eden Mehmet Sayarlıoğlu, „Artritin en önemli belirtisi sabah tutukluğudur. Bu istirahat sonrasında da belirgindir. Örneğin hasta uyandığında ya da bir otobüs yolculuğundan sonra etkilenen eklemlerinde uzun bir süre devam eden ağrı ve tutukluk vardır. Bir süre hareket etmeden hasta eklemlerini rahat hareket ettiremez. Aktivite ile bu ağrı ve tutukluğunda belirgin azalma olur.Romatizmal hastalıkların bir çoğu artrite neden olur. Romatoid artrit, ankilozan spondilit, sedef romatizması, Behçet hastalığı, ailesel Akdeniz ateşi (FMF), Gut hastalığı, erişkin Still hastalığı bunlar arasında sayılabilir“ bilgisini verdi

Erken tanı önemlidir!
Erken tanıya dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Sayarlıoğlu, „Tüm hastalıklarda olduğu gibi romatizmal hastalıklarda da erken tanı çok önemlidir. Çünkü romatizmal hastalıklar ilerlemeye eğilimli, bazen sakatlığa neden olabilen kronik (uzun süreli) hastalıklardır. Daha hastalığın başında iken romatizmal hastalığın tanınması hem gereksiz tedavilerin alınmasını, hem de hastalığın ilerlemesini engelleyecektir“ şeklinde açıklamasını sonlandırdı.