Tanıklar Çarketti! Beklenen Sonuç: Papaz Tahliye

ABD`li Rahip Brunson davasında bugün tahliye kararı çıkması ihtimali çok yüksek görünüyor. Duruşmanın öğleden önceki bölümünden gelen sinyaller de bu yönde oldu.

Tanıklar Çarketti! Beklenen Sonuç: Papaz Tahliye

Rahip Brunson davası İzmir`de görülürken duruşmanın ilk bölümünden gelen haberler serbest kalabileceği yönündeki beklentileri kuvvetlendirdi. Davanın üzerine kurulu olduğu tanıklardan Levent Kalkan duruşmada ifade değiştirdi. Hem FETÖ hem de PKK ile Brunson arasında bağ olduğuna yönelik iddialarına dayanak gösterdiği kişiler yüzleştirmeye duruşmaya getirildi. Her iki isim de iddiayı yalanlayınca Kalkan da kıvırdı. Duruşmada `delillerin` zayıflaması Brunson`ın serbest kalacağına yoruldu. İşte davada yaşananlar ve beklenen olası karar:

FETÖ ve PKK adına suç işlediği, casusluk yaptığı iddiasıyla yargılanan rahip Andrew Craig Brunson’un, yargılandığı davanın dördürcü duruşmasında ilginç anlar yaşandı. Duruşma salonunda Andrew Craig Brunson ve eşi Norine Brunson, ellerini kalplerinin üzerine koyarak, uzun süre birbirlerine baktı.

İLK TANIĞIN ANLATTIKLARI : Duruşmada ilk olarak ifade veren engelli paralimpik milli tenisçi Büşra Fatma Ün, Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takımı Menajeri Diana Fowler ve onun eşinin Brunson’un rahipliğini yaptığı kiliseye gittiklerini söyleyerek, `Andrew Craig Brunson’u tanımıyorum. Eski tenis milli takımındaki menajerimiz ve doktor olan eşinin o kiliseye gittiğini biliyorum` dedi.

BRUNSON`IN PKK İTİRAZI :Tanık Ün’den sonra söz alan Andrew Craig Brunson, `Benim PKK’lılarla bir bağlantım yok ve hiçbir zaman olmadı. Söz konusu doktora yaralı da götürmedim. PKK’nın savaşçılarıyla hiç tanışmadım. Böyle bir şey de mümkün değildir` diye konuştu.

EN ÖNEMLİ TANIK ÇARKETTİ :Duruşmada tanık olarak dinlenen ve Balıkesir 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nden SEGBİS ile ifade veren Levent Kalkan, soruşturma aşamasında verdiği ifadesinin yanlış anlaşıldığını, Andrew Craig Brunson’un kilisede darbe girişiminden sonra FETÖ`cüleri sakladığı yönünde bir ifadesinin olmadığını söyledi. Levent Kalkan `Benim kilise ve yakınında FETÖ’cülerin saklandığı yönünde bir ifadem olmadı. `Tuncay` diye bahsettiğim kişinin oraya yakın oturduğunu ve belki bir bilgisinin olabileceği düşüncesiyle ifadesine başvurulabilir dedim. Tuncay’la da yüz yüze konuşmadım` dedi.

Duruşmada yine tanık olarak dinlenen Manisa Hıristiyan Kilisesi rahibi S.C. gizli tanık Serhat hakkında konuştu. Gizli tanık Serhat’ın yönelttiği suçlamaları kabul etmeyen ve doğru söylemediğini öne süren S.C., `2014 yılında Manisa’da derneğimizin ofisini açtık. Bizim derneğimiz Diriliş Kilisesi’nden bağımsızdır. Serhat kod adlı kişi bize gelirdi. Bir süre sonra sorun çıkardığı için gelmesini yasakladık. En son Ocak 2017’de gelmişti. Yasaklamamıza rağmen Mayıs 2017’de tekrar geldi. Polis zoruyla kendisini dışarıya çıkarttık. O zaman bize ‘Ben kazanacağım, siz kaybedeceksiniz` dedi. suçlamaları bu nedenledir` dedi.

DELİLLER ZAYIFLADI SERBEST KALIYOR : Duruşmanın ilk bölümünde yaşananları hukukçular tanıkların çarkedişiyle delillerin zayıfladığı ve bunun da Brunson`a tahliye yolu açtığı şeklinde yorumladılar. Hukukçulara göre Brunson 35 yıl hapis istemiyle yargılanırken kamuoyu tepkisi göz önüne alınarak bir anda beraat ettirilemez. Haliyle mutlaka bir ceza alacak. Ancak bu ceza 2-3 yıl ile sınırlı tutulup Brunson`ın yattığı süreye sayılarak serbest bırakılabilir.