Rahip Brunson Davası Başladı! Serbest Bırakılacak Mı?

İzmir`de görülen davadan son dakika haberler geliyor. ABD`li rahip Andrew Brunson davası İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi`nde başladı. ABD basını rahibin serbest bırakılacağını iddia etmişti işte duruşmadan gelen son haberler:

Rahip Brunson Davası Başladı! Serbest Bırakılacak Mı?

ABD ile büyük krize yol açan rahip Anderw Brunson, bugün 4. kez hakim karşısında. Doların düşmesinin bile Brunson`ın bırakılmasına bağlandığı dava için gözler İzmir`de. İzmir`deki Protestan cemaatine ait Diriliş Kilisesi`nin ABD`li Pastörü Andrew Craig Brunson, FETÖ bağlantısı ve darbe girişiminde rol almakla suçlanıyor. 2 yıl hapis yatan Brunson, 25 Temuz`da ev hapsine çıkmıştı. ABD ilişkilerin normalleşmesi için Brunson`un serbest bırakılmasını istiyor. İşte duruşmadan gelen son dakika haberler:

DAVADA SON DURUM : Duruşmada bir saat geride kalırken şu ana kadar içerden bir bilgi yansımış değil. Davaya ilişkin sosyal medyada ise bir çok kehanet dolaşıyor. Rahibin bugün `adli kontrol` şartıyla serbest kalacağı bu iddiaların başında geliyor. 

FLAŞ! RAHİP DURUŞMASI BAŞLADI

Türkiye`nin sonucunu merakla beklediği Rahip Brunson davası saat 10.40 sıralarında başladı. Kritik dava İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi`nde görülüyor. Türk medyası gibi ABD basını da davayı yakından takip ediyor. Brunson`ın serbest kalıp kalmayacağını bu duruşmada karar verilecek. 


2.5 aydır ev hapsinde olan Rahip Brunson duruşmaya getirilirken böyle görüntülendi. Rahip Brunson için 35 yıl hapis cezası isteniyor.

Eşi Norino Brunson duruşmaya geldi

Rahip Andrew Brunson’un eşi Norine Brunson ve ABD Büyükelçilik yetkilileri Brunson’un bugün görülecek olan 4. duruşmasına katılmak için duruşma salonuna geldi.

Brunson’ın avukatı İsmail Cem Halavurt da, aldığı izinle Brunson`ın ev hapsindeki dairesine giderek, duruşmadaki talep ve savunmalar için hazırlık yaptı. Duruşmaya, ABD tarafından da bir takım temsilcilerin katılıyor.

 

ABD Maslahatgüzarı da davada

Brunson`un, yargılandığı davayı izlemek üzere ABD`nin Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Jeffrey M. Hovenier da duruşmanın yapılacağı İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi salonuna geldi.

 

Brunson evinden saat 06.45`te alındı
Brunson yargılanmak üzere Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü`ne götürüldü. İzmir Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler, Brunson evinden çıktığı sırada yoğun güvenlik önlemi aldı. Emniyet güçleri eşliğinde Aliağa Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü`ne götürülen Brunson`ın yargılandığı davanın duruşması bu yerleşkede yapılacak.

 

BRUNSON NEYLE SUÇLANIYOR?
İddianamede, Brunson`a hem Fethullah Gülen Cemaati hem de PKK adına suç işlediği suçlaması yöneltildi. Brunson için `örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği` gerekçesiyle 15 yıla kadar, `devletin gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etmek` suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası istendi. Brunson`ın ayrıca Mayıs ve Haziran 2013`teki Gezi Parkı`na alışveriş merkezi yapılması planının protesto için düzenlenen eylemlerin organizatörlerinden biri olduğu da iddia edildi.