“Samsun Hayvan Dostu Şehir”

Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Samsun’da asla hayvanlara işkence yapılmadığını, yalan haberlerle bu şehrin yıpratılmak istendiğini söyledi. Şahin, “ Hayvanlar için yaptığımız yaşam alanları hayvanların huzur bulduğu alanlardır. Hiç kimse kötü amaçlarına hayvanları kullanmasın” dedi.

“Samsun Hayvan Dostu Şehir”

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Türk Veteriner Hekimler Odası ve Belediye Veteriner Hekimler Derneği tarafından düzenlenen 3. Sokak Hayvanları Refahı Kongresi Samsun’da başladı. Kongrenin açılışında konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, hayvan dostu bir belediye olduklarını bir dizi yalan ve iftiralarla karşı karşıya kaldıklarını söyledi. Şahin, “ Samsun’da hayvanlar için 150 dönümlük doğal yaşam alanı oluşturduk. Bunun içinde mama üretim ünitesi, evcil hayvan mezarlığı, rehabilitasyon merkezi, ilk yardım ünitesi, kedi evleri gibi alanlar var. Bu alanda 2005 yılından günümüze kadar 44 bin 872 hayvan kısırlaştırıldı.32 bin hayvana küpe takıldı. 45 bin hayvana kuduz aşısı yapıldı. 3 bin 901 hayvana ilk yardım yapıldı ve 271 hayvan da mezarlığı gömüldü” dedi.

“YASALAR EŞİT DEĞİL”

Samsun Sinop Veteriner hekimler Odası Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Habip Muruz, hayvanlara işkencenin önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Sokakların insanlarla hayvanların ortak yaşam alanları olduğunu belirten Muruz, “ İnsanlara yapılan işkence, yaralama, cinayet hatta cinsel istismarlar suç aynı şeyler hayvanlara yapıldığında kabahat. Böyle olmaz suçsa insana da suç olmalı hayvana da. Aksi takdirde hayvanlara yapılan saldırıların önüne geçemeyiz” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dekan Vekili Metin Çenesiz ise hayvanlara karşı sevgi ve duyarlılığın eğitiminin verilmesi gerektiğini söyledi. Çenesiz, “ Sokaklar insanlar ve hayvanların ortak yaşam alanlarıdır. İlköğretim çağında çocuklarımıza hayvanlarla iyi ilişkiler nasıl kurulur ve onlara nasıl da davranmalıyız gibi konular öğretilmeli. Aksi takdirde ilerleyen yaşlarda hayvanlarla ilişki ve dostluk kurmak çok zor oluyor” dedi.

İlhan Demircioğlu