Samsun`daki Asılsız Haberler Hayvan Severleri de Üzdü

Samsun Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağında katliam yapıldığı ve hayvanların açlıktan ölmeye mahkum edildiği iddialarını Samsun HAGDER Başkanı Semra Antep çürüttü.

Samsun`daki Asılsız Haberler Hayvan Severleri de Üzdü

Ulusal bir yayın organının Samsun temsilcisi tarafından ortaya atılan Samsun Büyükşehir Belediyesi hayvan barınağında katliam yapıldığı ve hayvanların açlıktan ölmeye mahkum edildiği iddialarını Samsun Hayvan Gönüllüleri Derneği (HAGDER) Semra Antep çürüttü. 


Antep yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: 
Samsun Büyükşehir Belediyesi sokak hayvanları konusunda başta barınağın fiziksel yapısı olmak üzere  tüm çalışmalarında her gün daha ileriye giden ve Türkiye’ de örnek gösterilecek bir belediyemizdir. Sokak hayvanları konusunda yapılacak çalışmalar her gün gelişme gösteren bir konudur. Bu konularda Samsun Büyükşehir Belediyesi ile sürekli istişare içindeyiz. Hassasiyetlerini ve güzel çalışmalarını yerinde ziyaretlerimiz ile çok iyi bilmekteyiz. Bu konuda bizim gibi hassasiyet gösteren başta basınımız olmak üzere insanlarımızı bilgilendirmek ve Samsun’umuzun imajına zarar verilmemesi  için gönüllü hayvan severler olarak  yaptığımız açıklamamızdır: Kısırlaştırma sonrası bölümünde çekilmiş  görüntüler öldürülen değil operasyon dan çıkan ve halen anestezi etkisindeki hayvanların görüntüleridir. 
Şu an ameliyat sonrası yoğun bakım ünitesinin inşaatı da hızla devam ediyor. 
Ölen sahipsiz hayvanların çöpe götürüldüğü ve gömüldüğü doğrudur. Ölüm yaşamın tek gerçeği. Başka ne yapılabilir?Üzerine toprak atılıyor. Preslemekten kasıt buysa ölen tüm canlılar için toprağa gömülmek geçerlidir. Orman beslemesine çöplük bölgesine gidiyoruz sürekli. Orada hayatını devam ettiren çok sayıda köpek var beslemelerini çöplüğün dışında yapıyoruz. Sağlık sorunları olduğunda tedavisinde tekrar kurumdan hizmet alıyoruz. 
Gönüllü olarak sürekli bulunduğumuz bir bölge. Hasta ve bakıma muhtaç hayvanlar geliyor sürekli. Kırık da dahil olmak üzere bir çok tedavi yapılıyor. Sağlıklı değil hiç birisi sonuçta. Tedavileri bittiğinde hangi alt belediye getirdiyse tekrar aynı alt belediyeye teslim ediliyor.  Bu merkezde köpeklerin kalmaları söz konusu dahi değil.
Yasaklı ırklardan ve engelli köpeklerden başka sürekli kalan yoktur. Pitbull köpekler tek tek kalmakta. Her gün sayıları artmaktadır. Yasaklı ırklar tüm ülke genelindeki bir sorundur. Onlar ömürlerinin sonlarına kadar tek tek bir kafeste yaşamak zorundalar. İki tane yan yana pitbull aynı kafese koyulduğunu görmedim bu güne kadar. 
Hayvanların yemek artıklarıyla beslendiği doğrudur. Mama fabrikasının yapılmasının amacı da budur. Geri dönüşüm projesidir. Bu hiç bir yemek çöp olmasın aç hayvanlar doysun amacı taşımaktadır. Yemek verildiğinde güçlü hayvanlar daha zayıf olanlara içgüdüleri gereği saldırmaktadır. Bu doğalarının gereğidir. Çalışanlar birbirlerine zarar vermemeleri için müdahale etmek durumunda kalıyor. Ziyaretçi saatleri bu sebepten beslenme saatlerine denk getirilmiyor ve ziyaretçilerin besleme yapması uygun görülmüyor. 
Şu anda yiyecek sıkıntısı yok. Var olan mamalar idare tarafından sayımı yapılarak havaların soğumasıyla yaşanabilecek yiyecek sorununa karşı saklanıyor depolarda.
Samsun’daki hayvan severlerin çoğu sokak hayvanlarının tedavisini Samsun Büyükşehir Belediyesi Rehabilitasyon Merkezinde yaptırıyor. 
Bu tür saldırılar hepimizi çok üzüyor. Çalışanların şevki kırılıyor.
Sokaklara köpek terk edilmemesi için, köpek satışına ağır sınırlamalar getirilmelidir. Satılan her köpeğe bir kimlik getirilmeli. Sokağa köpek terk edenler ve ruhsatsız şekilde köpek satanlar en ağır şekilde cezalandırılmalıdır.
Bir saniye bile olsa gerçekçilik payının olduğuna ihtimal versek bizlerin hayvan sever değil canavar olmamız gerekir. Nasıl yanlarında durabiliriz devletimizin kurumumuzun. Haberin ülkeye güzel imzalar atan bu kentini karalamaktan başka bir şey olmadığının inancındayım. Bizler oraya her gün daha güzel şeyler katmak için gönülle giderken böyle bir haberin tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklandığı kanaatindeyim.
Haberi yapmak için asılsız ihbarlara itibar etmeden gelip kurumu gezip kendi kayıt cihazları ile görüntüler çekilse ve daha sonra böyle bir haber yapılsaydı keşke.
Hayvan Gönüllüleri Derneği Samsun Şube Başkanı HAYTAP Samsun İl Temsilcisi Semra Antep