ABD`den Mahkeme Öncesi Brunson Açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Türkiye`de ev hapsinde bulunan ABD`li rahip Brunson`un yarın yapılacak duruşmasında serbest bırakılmasının önemli ve Türkiye`nin atacağı doğru bir adım olacağını söyledi.

ABD`den Mahkeme Öncesi Brunson Açıklaması!

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Washington`daki Amerikan Ulusal Güvenlik Yahudi Enstitüsü`nün (JINSA) yıllık akşam yemeğinde yaptığı açıklamada, Türkiye`de ev hapsinde bulunan ABD`li rahip Andrew Brunson`un yarın yapılacak duruşmasında serbest bırakılmasının önemli ve Türkiye`nin atacağı doğru bir adım olacağını söyledi.

``TÜRKİYE`NİN YAPMASI GEREKEN İNSANİ BİR ŞEY``

Pompeo, yaptığı açıklamada, `Bu onların yapacakları doğru şey olur, bu Türkiye`nin yapması gereken insani bir şey... Çok yakında (Brunson) ve eşinin Amerika`ya geri dönebileceğinden çok umutluyum` dedi.

 

``ÖNEMLİ BİR ADIM``

Serbest bırakılmasının ABD-Türkiye ilişkileri için ne anlama geleceğini sorulduğunda Pompeo, `Bu önemli bir adım` dedi.

MAHKEME 12 EKİM

İzmir`de devam eden yargılaması kapsamında 12 Ekim`de mahkemeye çıkacak olan Brunson, hakkındaki suçlamalardan suçlu bulunması halinde 35 yıla kadar hapis cezası alabilir.

 

FETÖ VE PKK ADINA SUÇ İŞLEDİĞİ İDDİASI

İki yıl önceki darbe girişiminin ardından hükümetin darbe girişiminden sorumlu tuttuğu FETÖ ve PKK ile bağlantıları bulunduğu suçlamalarıyla tutuklanan ve Nisan ayında yargılanmaya başlayan Brunson, Temmuz ayında ev hapsine alınmış ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı konulmuştu.