Rusya`dan Art Arda Türkiye Açıklaması!

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya ve Türkiye arasındaki İdlib`le ilgili anlaşmaların uygulanmakta olduğunu ve tüm örgütlerin bu süreçte işbirliği yapmasını aktif şekilde sağlayan Türk partnerlerinin başrolde olduğunusöyledi. Rus Dışişleri ise, anlaşma kapsamında 1000`den fazla militanın bölgeden çıktığını duyurdu.

Rusya`dan Art Arda Türkiye Açıklaması!

Andora Dışişleri Bakanı Mariya Ubah ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Sergey Lavrov, `Rusya ve Türkiye arasındaki İdlib`le ilgili anlaşmalar uygulanıyor. Bölgede bulunan tüm örgütlerin bu süreçte işbirliği yapmasını aktif şekilde sağlayan Türk partnerlerimiz burada başrolde yer alıyor. Elde ettiğimiz bilgiler, sürecin ilerleyerek devam ettiğini teyit ediyor` ifadelerini kullandı.

 

`1-2 GÜNLÜK GECİKME ÖNEMLİ DEĞİL`

15 Ekim`de silahsızlandırılmış bölgenin tam olarak faaliyete geçirilmesi için koyulan sürenin dolacağını anımsatan Lavrov, burada 1-2 gün gecikme yaşanabileceğini belirtti.

Lavrov, 1-2 günlük gecikmenin hiç önemli olmadığını, bu işlerin niteliğinin daha büyük önem taşıdığını vurguladı.

`TÜRKİYE`YE AKTİF DESTEK VERİYORUZ`

Lavrov, yapılan çalışmalar sırasında Rusya`nın Türkiye`ye aktif destek verdiğini söyledi.

BİR AÇIKLAMA DA RUS DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI`NDAN

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ile Rusya`nın Soçi mutabakatı kapsamında alınan karar neticesinde sahada gerçekleşen gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Rus Dışişleri, 1000`in üzerinde muhalif ve rejim karşıtı gücün İdlib`deki silahsız bölgeden çekildiği duyuruldu.

Anlaşma gereğince silahsızlandırılmış bölge oluşturulacak. Geçtiğimiz günlerde muhalifler ağır silahlarını bölgeden çekmişlerdi. Türkiye ve Rusya bölgenin güvenliği için ortak devriye görevi icra edecek.