Albayrak, Enflasyonla Mücadele Programını Açıklıyor!

Son dakika! Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Enflasyonla Topyekün Mücadele Programını açıklıyor. canlı aktarıyoruz.

Albayrak, Enflasyonla Mücadele Programını Açıklıyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak canlı yayınla `Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programını` açıklıyor. Dolar ve piyasalar bu açıklamaya kilitlendi.

Albayrak`ın konuşmalarından satır başları:

KURDAKİ HAREKETLİLİK GERİDE BIRAKILDI

Türkiye ağustos ayıyla birlikte spekülatif ataklarla karşı karşıya kaldı. Dengelenme süreci başlamıştır. Son dönemde kurdaki hareketlilik geride bırakıldı. Şimdiki amacımız kur dalgalanmalarının olumsuz etki yarattığı fiyatlanmalarda dengelenmeyi sağlamaktır. Bizim anlayışımızın temelinde insan var. Bizim ekonomi anlayışımızda topyekün kazanmak var. İlk günden beri Enflasyonla Topyekün Mücadele adını koymamızın sebebi bu. Sonunda Türkiye kazanacak.

TÜM FİRMALAR EN AZ YÜZDE 10 İNDİRİM UYGULAYACAK

Tüm firmalarımızdan asgari en az yüzde 10 indirim yapmalarını istedik. Topyekün mücadeleye katılanlar belirlenen logo ile asgari yüzde 10 indirim uygulayacaklarını açıkladılar. Vatandaşlarımızın yerli üretim logolarının bulunduğu mağazaları tercih etmelerini istiyoruz.

BANKALAR YÜZDE 10 İNDİRİM YAPACAK

Bankacılık sektörüde enflasyonla mücadeleye destek vereceklerini açıkladı. Bankalar, 1 Ağustos`tan itibaren kullanan kredilerde geçerli olmak üzere faizlerde yüzde 10 indirim yapacak.

Komisyonculuk kaldırılacak. Yeni haller kurularak, satıcı ve alıcı korunacak. Fırsatçılık ve spotculukla doğrudan mücadele edilecek. Vatandaşlarımızın bu konu hakkındaki şikayetleri daha yakından takip edilecek.

Elektrik ve doğalgaza yıl sonuna kadar zam yapılmayacak.

Ayrıntılar geliyor...