“Turna Balığı Tarih Oluyor”

Prof. Dr. Nazmi Polat, Lâdik Gölü’nde sürekli su çekilmesi nedeniyle su miktarının 80 santimlere düştüğünü, Hasan Uğurlu Baraj Gölü’nde ise su seviyelerinin 4-5 metre düştüğünü belirterek, “ Turna ve yayın balıkları tarih oluyor” dedi.

“Turna Balığı Tarih Oluyor”

“SU AMAÇ DIŞI KULLANILIYOR”
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazmi Polat, doğal dengenin bozulması nedeniyle yayın ve turna balıklarının Lâdik Gölü ile Hasan Uğurlu Baraj Gölü’nde nesillerinin tükenmek üzere olduğunu söyledi.  Prof. Dr. Nazmi Polat, “ Lâdik gölünde su seviyesi 5 metrelerde idi. Bu gölün suyu komşu ilçelere içme suyu ve sulama suyu olarak verildi ve hala da verilmeye devam ediyor. Bugün 5 metrelerdeki su seviyesi 80 santimlere düştü ama hala su başka amaçlarda kullanılmaya devam ediyor. Gölde yüzer adalar da kaybolmuş. Lâdik Gölü’nün doğal dengesi kayboldu yakın gelecekte bu gölde turna balığı bulunmayacak” dedi.


“YAYIN BALIĞI DA ZORDA”
Prof. Dr. Nazmi Polat, Lâdik’te yaşanan sıkıntının Hasan Uğurlu Barajı’nda da yaşandığını belirterek iç sulardaki balık çeşitliliklerinin de azaldığını söyledi. Nazmi Polat, “ Lâdik gölünde 11 çeşit balık vardı ama en önemlisi turna balığı olduğu için herkes onu biliyor. Şimdi bu 11 çeşitten kaç tanesi kaldı bilinmiyor. Hasan Uğurlu Baraj gölünde de su seviyeleri en az 4-5 metre azaldı. Bu normal değil. Bu barajda da dünyanın en lezzetli yayın balıkları var ama maalesef yayın balığı nesli de sona eriyor. Daha acı olanı bilimsel verilerle bunu ortaya koymuş olmamıza rağmen kimse kılını kıpırdatmıyor” diye konuştu.

İlhan DemircioğluEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR