"Şehiriçi Ulaşım Karayollarının Umurunda Değil”

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Karayolları tarafından yapılan ulaşım planlamalarında şehir içi ulaşımın göz ardı edildiğini bu nedenle Samsun’da trafik probleminin her geçen gün büyüdüğünü söyledi. 

 "Şehiriçi Ulaşım Karayollarının Umurunda Değil”

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu,Samsun’da trafiğin artık gitmez bir noktaya geldiğini ve kentin en büyük problemlerinden birisini oluşturduğunu söyledi. 

Karayolları tarafından yapılan ulaşım planlamalarında şehir içi ulaşımın göz ardı edildiğini bu nedenle Samsun’datrafik probleminin her geçen gün büyüdüğünü de söyleyen Memişoğlu; “ Aslında benKarayolları’nı gerçekten tebrik ediyorum. Kendi sorumluluk alanı içersindeki ulaşımı Ardahan’dan Edirne’ye kadar vatandaş için konforlu hale getirmeye uğraşıyor. Samsun’da da yaptığı projeler ile şehirler arası ulaşımı gayet akıcı bir hale getirdi. Mesela Canik yönünden gelen araçlar viyadük ile hızlı bir biçimde çevre yolundan Ankara istikametine bağlanarak ulaşımlarını sağlıyorlar. Gayet akıcı bir hat. Aynı şekildeDerecik’teki kavşakta öyle. Fakat Canik’tekiviyadüknedeniyle şehiriçi ulaşım tıkanma noktasına geliyor. Tam Belediyeevleri’nde kavşak daralıyor ve mesai saatlerinde tam bir keşmekeş yaşanıyor. Diğer taraftan Derecik’te yukarıdan akan şehirlerarası yol gayet güvenli ve akıcı iken Atakum yönüne dönülen kavşak tam bir ölüm tuzağı” dedi. 

Burada Karayolları’nı değil bu projeler yapılırken şehiriçi ulaşımı ve bu şehirde yaşayan insanları göz ardı ederek bu uygulamalara meydan veren yerel yöneticilerin de göz önüne alınması gerektiğini kaydeden Memişoğlu; “ Bizde ileriye dönük planlama maalesef yok. Hep günü kurtarmaya yönelik projeler yapıyoruz. Şehrimizin gelecekteki 50-100 yıllık planlamalarını yapamadığımızdan da Samsun’da trafik artık gitmez bir noktaya geldi ve ve kentin en büyük problemlerinden birisini oluşturmakta. Artan nüfus ve araç varlığı ile de içinden çıkılmaz bir hal alıyor günden güne. Öte yandan toplu ulaşım araçlarındaki planlama eksiklikleri de insanların özel araçlarını daha fazla kullanmalarına zemin hazırlıyor” ifadelerini kullandı.     

Mustafa BilikEN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da emekli yarbay ev kurşunladı Samsun'da emekli yarbay ev kurşunladı