`Beklenmedik Evlat` Samsunlularla Buluştu

Samsun Devlet Opera ve Balesi (SAMDOB) ilk opera eseri “Il Signor Bruschino (Beklenmedik Evlat)”yu Samsunlularla buluşturdu. 

`Beklenmedik Evlat` Samsunlularla Buluştu


Samsun Devlet Opera ve Balesinin 2018-2019 sanat sezonun ilk prömiyer eseri `Il Signor Bruschino` 6 ve 8 Ekim tarihlerinde seyircinin karşısına çıktı. Komik opera türünün önemli temsilcilerinden G. Rossini`nin bestelediği, rejisörün ince detaylarla süslediği eser seyircisinden coşkulu alkış aldı. 39 opera eseri bulunan besteci G. Rossini`nin henüz 21 yaşındayken bestelediği `Il Signor Bruschino`, komik opera tarzıyla güncelliğini koruyan, `La Cambiale di Matrimonio` ile başlayan tek perdelik komik opera serisinin dördüncüsü ve sonuncusu. Tam ismi `Il Signor Bruschino (Il Figlio Per Azzardo)` (Beklenmedik Evlat) olan eserin librettosu, Venedikli şair Guiseppe Maria Foppa tarafından yazıldı. 


Dünya prömiyeri Venedik`te 1813 yılında yapılan eser, Aydın Buğra Güven`in rejisörlüğünde Samsun Operasında sahneleniyor. 1970`lerin tarzıyla sahneye koyulan eser, birbirinden nefret eden babaların çocukları, Florville ve Sofia`nın aşklarını anlatıyor.