Balıkta 15 Yılın Rekoru Kırıldı

Samsun Balık Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, balıkçılıkta son 15 yılın en verimli sezonunu geçirdiklerini söyledi. Kıyak, “ Balık ihracatında da önemli bir artış var. Palamuttaki verimi hamside de bekliyoruz” dedi.

Balıkta 15 Yılın Rekoru Kırıldı


REKOR KIRILDI
Samsun Balık Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, balıkçılıkta verimli bir sezon geçirdiklerini söyledi. Son 15 yılın en güzel sezonunu geçirdiklerini belirten Başkan Kıyak, “ Başta palamut, istavrit, barbunya, mezgit ve hamsi olmak üzere neredeyse tüm balık çeşitlerinde son 15 yılda görülmemiş bolluğu yaşıyoruz. Et fiyatlarının arttığı bu dönemde vatandaş hem daha sağlıklı olan hem de neredeyse tüm hastalıkların şifası olan balığı bol bol yeme şansını yakaladı. Bu sene iklimin iyi olması yasağa uyulması balıktaki verimi artırdı” dedi.


İHRACATTA ARTTI    
Başkan Davut Kıyak, “Balıktaki bolluk sadece iç piyasayı sevindirmedi ihracatta da önemli artış oldu. Özellikle İtalya, Almanya, Belçika, Hollanda ve Uzakdoğu ülkelerine balık satışlarımız arttı. Ülkemize yapılan ekonomik saldırıların olduğu dönemde balıkçılık sektörü olarak ülkemize hem döviz kazandırıyoruz hem de ülkemizin 2023 yılındaki dünyanın en büyük ekonomisi olma iddiasına katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.

İlhan Demircioğlu