Dolar Bugün Fırlayabilir!

Dolar enflasyon ile ABD tahvil faizlerindeki hareketin baskısıyla yükselişine devam ediyor. Bugün açıklanacak ABD istihdam rakamları sonrası dolar 6.30`lara doğru tırmanabilir. Piyasalar tamamen buna kilitlenmiş durumda.

Dolar Bugün Fırlayabilir!

Dün enflasyon ve ABD tahvil faizlerindeki yükselişin etkisiyle %2.5`in üzerinde artışla 6.22`ye kadar tırmanan Dolar/TL yeni güne de sıkıntılı başladı. Kur 6.16-6.21 bandında işlem görüyor. Dolar ve piyasalar bugün ABD`de açıklanacak tarımdışı istihdam, işsizlik, ortalama saatlik ücretler ve dış ticaret dengesi rakamlarına kilitlenmiş durumda.

Dolar için kritik saat : ABD verileri Türkiye saatiyle 15.00`da açıklanacak. Rakamlar olumlu gelirse dolar yine yükselişe geçebilir.

Dolar 6.30`lara çıkabilir: GCM Menkul Kıymetler Araştırma Uzmanı Enver Erkan enflasyonun ardından ABD`de açıklanacak rakamların dolara etkisini yorumladı:
-`ABD`de bugünkü veride ücret rakamı önemli olacak. Beklenenden iyi gelen veri bizim için negatif olur. Kurda 6.23`ün üzerine hareket görürsek 6.30`lara doğru bir yükseliş yeniden söz konusu olabilir`.


Dolar dün neden yükseldi? : Yatırım uzmanlarına göre Fed`in faiz artışı sonrası ABD tahvil faizlerinin yükselmesinin doların yükselişinde etkili oldu. ABD`nin 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, Fed Başkanı Jerome Powell`ın merkez bankasının gösterge faizi er ya da geç nötr seviyeye yükseltebileceğini söylemesi ile birlikte 2011`den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Doları dün artıran etkenlerden biri de petrol fiyatlarındaki artışdı.