Şahin, “ Üreterek Büyüyeceğiz”

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, MÜSİAD Samsun Şubesini ziyaret etti. Şahin, “ Samsun ulaşım ağları, verimli ovaları ve sanayi bölgeleri ile birçok ilden daha avantajlı konumda. Bunu kullanmak zorundayız” dedi.

Şahin, “ Üreterek Büyüyeceğiz”

“İHTİSAS SANAYİLERİ KURULMALI”
Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, katma değeri yüksek, istihdama katkı verecek teknolojik ürünlerin üretimi için şehir merkezinde ihtisas sanayi bölgeleri kurulması gerektiğini söyledi. Bununla ilgili akla gelen ilk yerin tersane alanı olduğunu belirten Zihni Şahin, “ Samsun önemli bir ulaşım ağına sahip. Türkiye’de deniz, hava, kara ve demiryolu ulaşımını aynı anda kullanabilen çok az ilden biriyiz. Yanı başımızda Rusya ve Türki Cumhuriyetler gibi dev bir pazar var. İş dünyası, üniversite ve yerel yönetimler ortak akılla hareket edip şehir merkezinde yeni ihtisas sanayi bölgeleri kurup teknolojik ürünler üreteceğiz. Krizden ancak böyle çıkarız” dedi.

“ÜRETİM ŞART”
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Haluk Tan ise üretim yapmadan tüketime dayalı toplamların sürekli krizlerle karşı karşıya kalacağını belirterek önceliği üretime vermek zorunda olduklarını söyledi. Tan, “ Merkezdeki organize sanayi bölgeleri bakımsız. Yolu ve çevre düzenlenmeleri yapılmalı. Şehri yönetenler sık sık sanayiciyi ziyaret edip onlara hem moral vermeli hem de yeni üretimlere teşvik etmeli. Hacim olarak küçük ama ekonomik karşılığı büyük ürünlere yönelmeliyiz. Kendi markalarımızı oluşturmalıyız. Krizleri fırsata çevirmeliyiz” diye konuştu. 

İlhan Demircioğlu