ASELSAN`ın Yeni Şirketi “Şimşek“

Katar`da, ASELSAN`ın yüzde 48 paya sahip olduğu "Şimşek" anlamına gelen BARQ isimli ortak girişim şirketi kuruldu

ASELSAN`ın Yeni Şirketi “Şimşek“

 ASELSAN, yurt dışı iş birliklerinin geliştirilmesi amacıylaKatar’da yeni bir ortaklığı hayata geçirdi.

Şirketin 14`üncü iştirakinin kuruluşuna ilişkin duyuru, Kamuyu Aydınlatma Platformu`nda (KAP) yayımlandı.

Duyuruda, komuta ve kontrol sistemleri, termal ve gece görüş kamerası, kripto, uzaktan komutalı silah sistemlerinin üretim, satış ve pazarlaması ile ilgili faaliyet göstermek amacıyla yüzde 51`i Barzan Holding, yüzde 48`i ASELSAN, yüzde 1`i SSTEK AŞ`ye ait olmak üzere `Şimşek` anlamına gelenBARQ QSTP LLC unvanlı şirket kurulduğu bildirildi. Şirketin sermayesinin ise 1 milyon Katar riyali olduğu belirtildi.

ASELSAN, kontrollü ve sürdürülebilir büyüme için birçok ülkede is¸ ortaklıklarıyla ciddi adımlar atıyor.

Bir süre önce Katar`da proje ofisi açan şirket, bu ülkenin de yer aldığıOrtadogˆu coğrafyasındaki varlığını uzun soluklu is¸ birliklerine dönüştürmek için girişimlerde bulunuyor.

ASELSAN, son olarak Katar`daBarzan Holding ile bazı savunma sanayisi ürünlerinin üretimine yönelik teknoloji transferini de içeren bir ortaklık kurmak üzere mart ayındakiDoha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı`nda (DIMDEX 2018) mutabakat metni imzalamıştı. Fuarda, BARQ bünyesinde geliştirilmesi ve üretilmesi planlanan bazı ürünler de sergilenmişti.

Şirket, komuta ve kontrol sistemleri, termal ve gece görüş kamerası, kripto, uzaktan komutalı silah sistemlerinin üretiminin yanı sıra Katar Silahlı Kuvvetlerinin gelecekteki ihtiyaçları doğrultusunda yeni alanlarda faaliyet gösterebilecek.