Samsun Ürününe Marka Kazandırdı

Metro Holding 49 şirketten müteşekkil bir kuruluş. Metro Turizm, MEPET, Metro Elektrik, Metro Maden gibi doğrudan veya dolaylı olarak birçok iştirak ve bağlı ortaklıklardan oluşan holding bünyesinde bulundurduğu şirketlerden MEPET ve VANET gibi kendisi de halka açık şirket olarak borsa İstanbul’da işlem görmektedir. Toplamda 10 bin kişiye doğrudan iş sağlayan tedarikçiler ile birlikte bu sayının 100 bine ulaştığı bir holding.

Samsun Ürününe Marka Kazandırdı

Metro Holdingbünyesinde yer alan Samsun Gıda Sanayive Ticaret AŞ firmasıTürkiye’nin en verimli ovalarından bir tanesi olanBafra Ovası’nda kurduğu pirinç fabrikası ile yepyeni bir Samsun markası doğmasını sağladı.Ülkem Pirinç bugün tüm Türkiye’yeBafra pirincini tanıtan bir marka halini aldı.

Metro Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili, CEO’su ve Samsun Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu BaşkanıFatih Öztürk, Samsun Türkiye’nin önemli çeltik üreticilerinden birisi olsa da Ülkem Pirinç devreye girinceye kadar markasal bir değerinin olmadığını belirtti.

SAMSUN PRİNCİNİ MARKALAŞTIRDIK

Samsun’daki çeltik üretiminin merkezinin Bafra olduğunu ifade eden Öztürk, “Çarşamba Ovası şuan fındık ve kavak nedeniyle ağaçlık bir alan halini almış vaziyette. Üstelik de ne meyvecilik ne sebzecilik fındığa alternatif oluşturamıyor maalesef. Bafra ovası tamamen farklı. Samsun’da üretilen çeltiğin merkezi Bafra’dır. Türkiye genelinde 1 milyon 300 bin metrekare çeltik alanı vardır. Bu alanın tamamında 1 milyon ton çeltik üretiliyor. 1 milyon ton çeltikten 600 bin tondan fazla pirinç elde ediliyor. Samsun’daki üretimde 130-140 bin tondur. Ayrıca, Bafra ovası ‘Osmancık’ denilen çeltik türünde Türkiye’nin en iyi ürününün alındığı yerdir. Biz bu bölgede çok ciddi çeltik üretildiğini ama markasal bir boşluk olduğunu görerek 6 yıl önce Ülkem Pirinç Fabrikası’nı Bafra’da kurduk. Samsun Gıda A.Ş.’nin en büyük yatırımı Bafra’daki Ülkem Pirinç Fabrikası’dır. Bu yatırım ile Samsun Gıda A.Ş. en büyük pirinç üreticilerinden de birisi olmuş ve Samsun, Bafra pirincine marka kazandırmıştır. Daha önce Türkiye’nin büyük markalarına fason üretim yapan bir şehirdik. Ama şuan Ülkem bir Bafra ve Samsun markası olarak tüm Türkiye’de tanınıyor. Biz aslında bu bölgedeki diğer sanayicilerin de markalaşma yolunda önünü açtık. Şimdi Ankara’ya gidin billboardlarda görürsünüz ‘Samsun Bafra Ovası’nın pirinci Ülkem Marketimizde satılmaktadır’ diye asılan ilanları görebilirsiniz “ dedi.

ÇELTİK ÜRETİMİ GİDEREK ARTACAK

Samsun’da 200 bin dönüm civarında bir alanda çeltik ekili olduğunu kaydeden Öztürk;” Türkiye’de üretim yapmak çok zor. Üreten taraf iseniz çok fazla karşılığını alamıyorsunuz. Bizim çiftçimiz çeltiğe çok büyük emek harcıyor. Bu nedenle de fiyatların iyi olmasını onların da yüzünün gülmesini emeklerinin karşılığını almalarını isteriz. Köylünün kazanacağı rakamlar oluşursa Samsun’da bu şekilde çeltik üretilmeye devam eder. Yoksa şuanki çeltik alanları da kaybolur ve yerini fındık gibi başka ürünler almaya başlar. Şuan için Bafra’daki çeltik üreticisi fındığı aklında dahi geçirmez. Çünkü çeltikle fındıktan kazanacağından daha fazlasını kazanıyor. Ürünün satışında da sıkıntı çekmiyor. Ben inanıyorum ki gelecekte Çarşamba Ovası da çeltik yapmaya başlayacak. Terme’de çeltik ekilen araziler artacak. Çünkü Türkiye’nin pirinç tüketimi yıllık 700 bin ton üretim 600 bin ton. Halen çok aç bir piyasa var. Kendi kendimize yeter düzeyde değiliz. Üstelik günümüz gelişen teknolojisi ile birlikte eskiden çok daha meşakkatli olan çeltik yetiştiriciliği makineleşerek daha kolay bir hal almıştır. Fındık kadar olmasa da artık çiftçimizin gözünü korkutmuyor” şeklinde konuştu.

FINDIĞIN ALTERNATİFİ ÇELTİK

Samsun’un iki ovasını da kalkındıracak ve değerlendirecek ürünün pirinç olacağına inandığını söyleyen Öztürk şunları söyledi;“ Pirinç konusunda Samsun çok önemli bir oyuncu. O nedenle Samsun’un iki ovasını en iyi şekilde değerlendirecek ürünün pirinç olduğuna inanıyorum. Ülke için de stratejik bir ürün. Halen kendi kendimize yetmiyoruz. Tüketim ve üretimimiz arasında açık var. Piyasası halen doymuş değil. Tarlada kapış kapış gidiyor. Pazar sorunu yok. Üretici daha hasadı yapmadan ürününü satabiliyor. Üstelik buğday, pirinç, şeker pancarı gibi ürünler ülkelerin olası bir savaş, kıtlık ve açlık durumlarına karşın en çok önem verdikleri ürünlerdir. Bizim ovalarımız da çeltik yetiştiriciliğine çok uygun bu nedenle fındığın alternatifi kesinlikle çeltiktir. Trakya bölgesinde çeltik yetiştiriciliğinde çeşitli problemler görülmeye başladı son yıllarda. Çeltik yetiştirmek için istenilen araziler belli kriterlere sahip olmalıdır. Ülkemizde çeltik alanları bu nedenle daha fazla genişleyemezken Bafra ve Çarşamba ovaları çeltik yetiştiriciliği için çok uygun bölgeler. Düz alan,sulama ve drenaj problemleri giderek bitiyor. Kızılırmak ve Yeşilırmak’ın su debisi sulama için yeterli. Çarşamba Ovası’nı fındık ormanı görüntüsünden kurtarabilmenin çaresi çeltiktir”

SAĞLIKLI PİRİNÇ ÜRETİMİ HEDEFLENİYOR

Öztürk, Ülkem Pirinç markası ile kepek oranı yüksek şeker oranı düşük pirinç üretimi planladıklarını da anlatarak;”Bizim tüketicimiz beyaz ve parlak pirinci seviyor. Bu pirinç aslında şeker düzeyi de yüksek olan pirinçtir. Fabrikalar pirinci bu beyaz ve parlak haline getirinceye kadar pirincin dışını kazıyarak soyar. Bu işlem esnasında soyulan yüzey aslında kepekli kısımdır. Kepekli kısım tamamen atılırsa şeker düzeyi yüksek pirinç taneleri kalır. Bizim ise amacımız kepekli kısmı da muhafaza ederek daha sağlıklı pirinçleri piyasaya sunmak. Bu konuda talep oldukça da sanayiciler kepekli pirinci piyasaya daha fazla sunmaya başlayacaklardır.

MEYVECİLİK TAT VERMİYOR

Terme İlçesi’nde 250 dekarlık alanda kurdukları meyve bahçesine 70 bin civarında fidan diktiklerini hatırlatan Öztürk,” Türkiye’de meyvecilik maalesef bir türlü istenilen noktaya gelemiyor. Bunda piyasa şartları çok etkili. Bir ürün ne kadar fazla ise fiyatı da o kadar düşüyor. Türkiye’de de meyvecilik gerçekten çok ciddi ve büyük oranda yapılıyor. Ülkemiz bu konuda bereketli. Dolayısı ile ürün fazla talep az olunca fiyatlar istenilen seviyeye gelemiyor. Bu çiftliğimizin yarısında armut diğer yarısında elma üretiyoruz. Yetiştirdiğimiz cins ise tüm dünyada en çok tüketilenler. Amerika’dan Avrupa’ya tercih edilen cinsler. Ama emeğimizin karşılığını almamız piyasa şartlarında pek mümkün olmuyor. Şirketimize ait soğuk hava depolarımız da var. Fakat meyve soğuk hava depolarında da beklese sezon dışına kadar muhafaza edilebilse de yine değerini bulmamasından ve soğuk hava depolarının da bir maliyetinin olmasından ötürü alternatif bir ürün haline gelmiyor” şeklinde konuştu.

Dergi MedyaSonHaber / Mustafa Bilik