"Alevilerin Yemeğini Haramzadeler Yiyemez"

Bir ortaokul din kültürü öğretmeninin `Alevilerin yemeği yenmez` söylemi Samsun’daki Alevilerden de tepki gördü. Aleviler için de önemli bir ay olan Muharrem Ayı’nda yapılan söylemin kasti olduğu iddia edildi. 

"Alevilerin Yemeğini Haramzadeler Yiyemez"

Pir Sultan Abdal Derneği Samsun Şubesi BaşkanıCem Sultan Ermiş, din kültürü öğretmeninin `Alevilerin yemeği yenmez` söylemini kınayarak; “ Alevilerin aşında haram yoktur. O yüzden haramzadeler yiyemez” dedi. 

Ermiş yaptığı açıklamada;”Bu tür söylemler toplumumuzu bölmek ve din üzerinden ayrıştırmak üzere kasıtlı olarak yapılmaktadır. Bu ne ilktir ne de son olacaktır. Bunu geçmişten bu yana ülkemizi bölmek parçalamak aramızdaki farklılıkları kaşıyarak toplumsal ayrışma kamplaşma oluşturmak isteyenler vardır bunlar var olmaya da devam edecektir. BizAleviler olarak bu kişi hakkında gerekli işlemlerin yapılarak bir daha öğretmenlik yapmasına izin verilmemesini istiyoruz. Aksi takdirde bu kişiler daha fazla cesaret bularak azgınlaşacaklardır. Bu zihniyetteki kişiler zaten Alevi sofrasında yer bulamazlar. Alevi şiarında ‘eline, diline, beline’ sahip olmak vardır. Bunlar Alevi yemeği zaten yiyemez. Hem Alevilerin aşında haram yoktur. O yüzden haramzadeler yiyemez. Onlar İmam Hüseyin’in aşından yiyemezler” dedi. 

EBU SUUD FETVASI

`Alevilerin yemeği yenmez` söyleminin padişahlar Kanunî Sultan Süleyman ve 2. Selim döneminde Şeyhülislam olan Ebu Suud’un aleviler hakkında verdiği olumsuz fetvalara dayandırıldığını anlatan Cem Sultan Ermiş; “ BunlarEbu Suud’un kafasındaki örümcek beyinli insanlar. Bu insanlar geçmişte Alevilerin büyük acılar yaşamasına neden oldu. Toplumumuzda halen bu kişilerin var olması yetmezmiş gibi bir de bu kişilerin öğretmen olması bizleri üzmektedir.  Üstelik Biz şu günlerde  Muharrem ayını yaşıyoruz. Herkesi ve her kesimden insanı birlik beraberlik ve kardeşliğe davet ediyorken bu olaylarla uğraşmak zorunda kalışımız bizleri üzüyor” ifadelerini kullandı. 
 
Şeyhülislam Ebusuud Efendi’nin verdiği fetvalar arasında “Kızılbaşların katlinin helal olduğu, Kızılbaş katledenin gazi olacağı, Kızılbaşlarca öldürülenlerin şehit sayılacağı, Kızılbaşların mallarının ve ırzlarının helal olduğu” yönünde fetvalar verdiği iddia ediliyor.   

Mustafa Bilik