Kılıçdaroğlu: Ekonomik Krizin Başındayız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında ekonomik gelişmelerle ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, ``Ekonomik krizin başındayız, daha henüz mutfaklara yansımadı, çiftçiye tam yansımadı, esnafa tam yansımadı.16 yıl sonra Türkiye yeniden krizle karşı karşıya`` dedi.

Kılıçdaroğlu: Ekonomik Krizin Başındayız

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu grup toplantısında ekonomik gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu Türkiye`nin bir krizle karşı karşıya olduğunu söyledi.  Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından satır başları şöyle:

EKONOMİK KRİZİN BAŞINDAYIZ: Ekonomik krizin başındayız, daha henüz mutfaklara yansımadı, çiftçiye tam yansımadı, esnafa tam yansımadı. 2001`de bir krizden sonra iktidar oldular, 16 yıldır tek başına yönetiyorlar, istedikleri bütçeyi yapıyorlar.16 yıl sonra Türkiye yeniden krizle karşı karşıya.

TÜRKİYE SAVRULUYOR: Ekonomik krizin sebepleri ne? Türkiye`nin yönetilmemesi. Türkiye yönetilmiyor, savruluyor. Türkiye eğer akılcı yönetilseydi, böyle bir ekonomik krizle karşı karşıya kalmazdı. Kim önlerine geldiyse borçlandılar, tefecilere teslim olan bir iktidarla karşı karşıyayız.

TEFECİLERİN FAİZİ ÇOK YÜKSEK: Tefecilerin faizi çok yüksek. Öyle bir noktaya geldik ki tefecinin faizini ödemek için de borçlanıyorlar. Geldiğimiz nokta budur. Londra`ya gidiyorlar, Berlin`e gidiyorlar ne için? Yeniden bize borç verin diye, yalvarıyorlar...Her şeyi dolara bağladılar. Bunların döneminde Türk Lirası ikinci sınıf para. Dolarla ihale yapıyorsun, dolarla kiralar belirleniyor, her şey dolarla... TL`ye döneceksen dolarla yaptığın ihaleleri TL`ye çevir, çeviremez. Birazdan anlatacağım nedenini. İğneden ipliğe her şeye yağmur gibi zam geliyor. Beyefendi öfkeleniyor nasıl zam yaparsınız diye. Sen elektriğe nasıl zam yapıyorsun, doğalgaza nasıl zam yapıyorsun?

HAPİSTE ÇOK SAYIDA ARKADAŞIMIZ VAR: Sorunu bir milletvekiline indirgersek haksızlık yapmış oluruz. Hapiste çok sayıda arkadaşımız var. Ece Sevim Öztürk, 4 aydır tutuklu gazeteci. Hiçbir günahı yok. Ama içeride.Cumartesi Annelerinin arayışlarını, haklarını, adaletlerini hep birlikte savunuyoruz. Demokrasi hepimiz için gerekli bir kavramdır. İnsanlar şiddete başvurmamak kaydıyla anayasal haklarını her zaman kullanabilir, kimseden izin almalarına gerek yoktur.

EREN ERDEM NİYE HAPİSTE: Eren Erdem niye hapiste? Hangi gerekçeyle hapiste? Neden yurt dışına kaçsın? Dokunulmazlığı olmadığı dönemde defalarca gitti geldi. Siz FETÖ’yle kol kola gezerken o sizi eleştirdi. O şimdi hapiste, ama dışarıda olanlar önemli görevlere getiriliyorlar. Bunun bizim gözümüzden kaçtığını düşünüyorlarsa yanılıyorlar.

SENDİKA KURMAK YASAK MI: Flormar işçileri aramızda…İşçiler ne istiyor? En somut anlamıyla anayasadaki haklarını kullanıyorlar. Sendika kurmak yasak mı? Hayır, değil. Niye sendikaya üye oldunuz diye 132 kişinin işine son verildi. Onlar suçlu konumda, ama patron suçlu değil. Değerli işçi kardeşlerim, sendikaların size sahip çıktığından çok daha fazla halkın partisi olan CHP size sahip çıkacaktır.

24 KİŞİ ŞU AN HAPİSTE: 3. Havaalanında şu anda hapiste olan 24 işçi var. Sendika kurmak isteyenleri işten atmayın diyorlar, servis sorunumuzu çözün diyorlar, yatakhanede tahtakurusu kanımızı emiyor bunları yok edin diyorlar, maaşlarımızı elden vermeyin diyorlar, geçmişe dönük ücretlerimizi verin diyorlar, iş cinayetlerini durdurun diyorlar, bize işçi kıyafeti verin diyorlar. Bu talepler nedeniyle 24 kişi şu an hapiste. CHP olarak hapisteki bütün işçilerimize selamlarımızı ve saygılarımızı gönderiyoruz.

TEK ADAM REJİMİ BUNLARA TAHAMMÜL EDEMİYOR: İşçiler çalışmak istiyor, evlerine helal ekmek götürmek istiyorlar. Tefecilik yapmıyorlar, yolsuzluk yapmıyorlar, hukuksuzluk yapmıyorlar. Tek adam rejimi bunlara tahammül edemiyor.

FİLİSTİNLİLER BÖYLE KALSIN DİYORSAN OY VERMEYE DEVAM ET:  Kudüs başkent olarak ilan edildi. Erdoğan miting yaptı. Bunun hesabını soracağız dedi, Filistinlilerle kucaklaşacağız, Kudüs`te büyükelçilik açacağız dedi. Aradan süre geçti ne oldu? BM`de konuştu. Filistin`le ilgili ağzından bir cümle çıktı mı? Hayır. AKP`ye oy veren kardeşlerimin vicdanına sesleniyorum: Filistinliler böyle kalsın diyorsan oy vermeye devam et.