Dolar ve Altın Düşmeye Devam Edecek

Psikolojik sınırın Dolar’da 5-5,0 TL arası Altında da gramın 200-210 TL arasında olduğunu söyleyen Özman, TL’nin önümüzdeki günlerde değerini arttıracağını söyledi. 

Dolar ve Altın Düşmeye Devam Edecek

Samsun Kuyumcular Odası Başkanı Salih ÖzmanTL’nin son günlerdeki ekonomik önlemler ile değerini arttırdığını ve bu istikrarın devam etmesinin beklendiğini söyleyen Özman; “ Dolar 7.20TLden 6 TL’nin altına geriledi. Tabi bu yeterli bir düşüş olmamakla birlikte iyimser bir tablo oluşturdu. Bu düşüşte alınan ekonomik tedbirlerin önemi büyük. Daha da düşmesini TL’nin değerinin artmasını bekliyoruz. Çünkü dolar da olması gereken psikolojik sınır 5-5,0 TL arası ve Dolar önümüzdeki süreçte buraya kadar gerileyecektir. Tabi psikolojik sınırın altına düşerse de Dolar açısından tüm dengeler değişir ve düşüş daha da büyük olabilir” dedi.

ALTIN DOLARLA BİRLİKTE DÜŞÜYOR

Altında dünya piyasalarında herhangi bir değer kaybı olmamasına rağmenDolar’a bağlantılı bir düşüşün olduğunu kaydeden Özman; “ Altın dünya piyasalarında değer kaybetmezken Türkiye’de Dolar’a bağlantılı olarak düşüş gösteriyor. Vatandaş zaten gram altın 250 TL üzerinde iken satış yaptı. Ama altınını elinde tutan varsa bundan sonrası bırakın kazandırmayı zarara gider. Çünkü gram altında da 200-210 TL arasında bir psikolojik sınır var. Altın bu bantlara kadar Dolar’ın düşüşüne de bağlantılı olarak gerileyebilir” şeklinde konuştu.

Mustafa BİLİK