Makedonya`daki referanduma katılım yüzde 36`da kaldı

- Dün yapılan referandumda kullanılan oyların yüzde 98`i sayılırken, resmi olmayan sonuçlara göre katılım yüzde 36,8 seviyesinde kaldı - Sandığa gidenlerin yüzde 91,4`ü "evet", yüzde 5,6`sı ise "hayır" oyu kullandı

Makedonya`daki referanduma katılım yüzde 36`da kaldı

ÜSKÜP (AA) - Makedonya`da, Yunanistan ile aralarındaki isim sorununu çözen anlaşmanın kabulüne ilişkin yapılan istişare referandumunda oyların yüzde 98`i sayıldı. Resmi olmayan sonuçlara göre katılım yüzde 36,8 seviyesinde kaldı.

Devlet Seçim Komisyonu (DİK) tarafından açıklanan resmi olmayan ilk sonuçlara göre, Makedonya`nın adının `Kuzey Makedonya Cumhuriyeti` olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın kabulüne ilişkin referandumda oyların yüzde 98`i sayıldı. Buna göre, sandığa gidenlerin yüzde 91,4`ü `evet`, yüzde 5,6`sı ise `hayır` oyu kullandı.

Başarılı olabilmesi için kayıtlı seçmen sayısının yarısından bir fazlasının oy kullanması gereken referandumda, katılım oranı yüzde 36,8`de kaldı.

DİK Başkanı Oliver Derkovski, düzenlediği basın toplantısında, en kısa zamanda resmi olmayan sonuçları bütünüyle açıklayacaklarına inandığını belirterek, resmi sonuçların ise gün içinde kamuoyu ile paylaşılacağını aktardı.

Derkovski, `Yasalara göre referandumun başarılı olduğunu ilan edebilmemiz için yüzde 50`nin bir fazlası katılım ve `evet` oylarının daha çok olması gerekiyor. Resmi olmayan sonuçlara göre, bu koşullardan birinin yerine getirilemediği ve referandumda karar alınamadığı çok açık.` ifadelerini kullandı.

Makedonya`nın adının `Kuzey Makedonya Cumhuriyeti` olarak değiştirilmesini öngören anlaşmanın kabulüne ilişkin hukuki bağlayıcılığı olmayan bu istişare referandumunda halka, `Makedonya ve Yunanistan arasındaki anlaşmayı kabul ederek Avrupa Birliği (AB) ve NATO üyeliğine var mısınız?` sorusu yöneltildi.