Samsun’da Bisikletli İsyan  

Samsun Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği üyeleri Atakum sahilinde bulunan bisiklet yolunun elektrikli bisikletler, motorize zabıta ve polisler tarafından işgal edildiğini öne sürerek eylem yaptılar. 

Samsun’da Bisikletli İsyan  

Samsun Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği üyeleri Atakum Adnan Menderes Bulvarı Çobanlı İskelesi önünde toplanarak kendilerine tahsis edilen bisiklet yolunun bilinçsiz kişiler tarafından işgal edildiği gerekçesi ile eylem yaptılar. 
ZABITA VE POLİSLER KÖTÜ ÖRNEK OLUYOR
Grup adına açıklama yapan Samsun Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği Başkan Yardımcısı Hasret Subaşı;” 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre bir aracın bisiklet sayılabilmesi için üzerinde bulunan insanın adale gücü ile pedal veya el ile tekerleği döndürmek, pedal çevrilmediği takdirde gücü tamamen kesilmek şartları aranmaktadır. Oysa Atakum Bisiklet Yolu uygunluk belgesi öne sürülerek adale gücü ile çalışmayan elektrikli bisikletler yani elektrikli ucubeler tarafından işgal edilmektedir.  Bisiklet yolları ayrıca motosikletli zabıtalar ve polisler tarafından da işgal edilerek diğer vatandaşlara kötü örnek olunmaktadır” dedi. 


BİSİKLET BİR ULAŞIM ARACIDIR
Bisiklet yollarında yaşanan sorunların bunlarla bitmediğini anlatan Subaşı;” Vatandaşların bisiklet yolunda yürüyüş yapması, bebek arabası veya evcil hayvanları ile bu yolda yürümeleri de ayrıca diğer sorunlar. Her yıl onlarca pedaldaşımız bisiklet yolu işgali nedeni ile kaza geçirerek yaralanmakta ya da karşısındaki vatandaşın yaralanmasına sebep olmaktadır. Bisikletliler olarak yöneticilerden isteğimiz bisiklet yollarının ‘Bisiklet Yolu Mevzuatına’ uygun olarak yapılması, bisiklet yolu denetiminin bisikletli zabıta ve polisler tarafından yapılmasıdır. Ayrıca, Samsun’da bisiklet yolu ağının ana arterlerde arttırılması ve bisikletin sadece eğlence yada spor aracı değil aynı zamanda ulaşım aracı olduğunun unutulmamasıdır” şeklinde konuştu. 


BİSİKLET YOLU İŞGALİNE HAYIR
Samsun Ekolojik Yaşam Bisiklet Derneği üyelerine destek veren Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Samsun Şubesi Başkanı Dursun Kavuran da “Bisiklet yolu işgaline hayır” dedi. 
Kavuran; “Atakum Bisiklet Yolu yürüyüş yapanlar, hayvan gezdirenler, elektrikli ve normal motosiklet kullananlar tarafından işgal edilmektedir. Bu durum bisikleti bir ulaşım aracı olarak kullanan vatandaşlarımıza ve minik yavrularımızın bisiklet sürmesine engel olmakta  üstelik tehlike arz etmektedir” dedi. 
Mustafa Bilik