Dolara Bir Darbe de Balıkçılardan

Samsunlu balıkçılar 5 yıldır kullandıkları ve yaklaşık 6 buçuk liraya mal olan köpüklü balık taşıma kasalarını terk edip milli ve yerli olan kavak ağacından yapılan tahta kasalara geçmeye başladı. Samsun’da bu uygulama sayesinde yaklaşık 6 buçuk milyon lira tasarruf edilecek

Dolara Bir Darbe de Balıkçılardan

Samsun Balık Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, Türkiye’de bir ilki başlatarak 5 yıl aradan sonra yeniden kavak ağacından yapılan tahta kasalara dönüş yaptıklarını söyledi. 5 yıldır balık taşımacılığında hammaddesi yurt dışından gelen, geri dönüşümü olmayan ve çevreyi kirleten köpüktün vazgeçtiklerini belirten Kıyak, “Artık biz de balık taşımacılığında yerli ve milli ürün olan tahta kazalara döndük. Bize maliyeti yaklaşık 6 buçuk lira olan köpükten vazgeçip yerine 2 buçuk lira maliyetli ve geri dönüşümü olan kavak ağacından yapılan kasalar kullanacağız. Samsun’da 1 yılda 10 milyon tane köpük tüketiliyordu. Yerli ve milli kasalara tamamen geçtiğimizde yılda 6 milyon 500 bin Türk Lirası karşılığı doları tasarruf etmiş olacağız” dedi.

“TÜM TÜRKİYE’YE YAYILMALI”

Samsun Balık Hali Komisyoncuları Derneği Başkanı Davut Kıyak, Türkiye genelindeki balıkçıların yılda 100 milyon civarında köpük tükettiğini tamamının yerli ve milli olan tahta kasalara geçmesi halinde yaklaşık 70 milyon lirayı bulan bir tasarruf sağlayıp bunun karşılığındaki doların da ülkemizde kalmasını sağlayacağını söyledi. Kıyak, “ Tarım Bakanlığımız bu konuda balıkçılara destek olmalı ve önünü açacak kararlar almalı. Ülkemize yapılan ekonomik saldırıda böylesi milli bir ürüne geçildiğinde ülkemize hatırı sayılır bir döviz kazandırmış oluruz. Bu balık sezonunda ülkemizdeki balıkçıların yüzde 70’den fazlasının bu uygulamaya geçeceğini umut ediyorum” diye konuştu.

İlhan Demircioğlu