`Brunson Bırakılırsa Döviz Krizi Hemen Bitebilir`

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump`ın danışmanı John Bolton, Türkiye`yi hedef alan ekonomik saldırılarla ilgili itiraf niteliğinde açıklamalarda bulunarak, "Türkiye Brunson`ı bırakırsa döviz krizi hemen bitebilir." dedi.

`Brunson Bırakılırsa Döviz Krizi Hemen Bitebilir`

Türkiye`ye dış politikada diz çöktürme operasyonunun kamuflajı olarak kullanılan tutuklu rahip Brunson davası ile birlikte TL`de son 1.5 ayda yaşanan düşüşün ardında ABD`nin `kur saldırısının` olduğu tescillendi. 

ABD Başkanı Donald Trump`ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Türk Lirası`na yapılan operasyonu itiraf etti. Sabah`ın haberine göre Reuters`a konuşan Bolton, `Türkiye Brunson`ı koşulsuz serbest bırakırsa, döviz krizi hemen sona erebilir` diyerek, dolarda ekonomik gerekçeklerden yoksun yaşanan yükselişin de nedenini ortaya koydu. Tehditlerini sürdüren ve Türkiye`nin Katar`la yaptığı 15 milyar dolarlık anlaşmadan tedirginliğini de gizleyemeyen Bolton, `Katar`dan gelen para Türkiye ekonomisini kurtarmaya yardım etmez` dedi. Türkiye`nin bağımsız yargısını da hiçe sayan Bolton, `Türkiye rahip Brunson`ı bırakmayarak büyük bir hata yaptı` ifadelerini kullandı. Bolton, Türkiye`nin NATO`dan geçici olarak uzaklaştırılması gibi bir durumun söz konusu olup olmadığı ile ilgili bir soruya `Şu anda böyle bir şey söz konusu değil` dedi. Danışman İdlib`de eğer kimyasal ya da biyolojik silah kullanılarak bir müdahalede bulunulursa ABD`nin buna `şiddetle` cevap vereceği uyarısında bulundu. Öte yandan Bolton İran`a uygulanan yaptırımların beklediklerinden daha fazla etki gösterdiğini belirterek, Avrupalı ülkeleri ABD ya da İran`la ticaret yapmak arasında seçim yapmaya çağırdı.

`KÜSTAHLIK, HADSİZLİK`

`Muhalif iktisatçı olmak başka şey, Türk Lirası`nın bu kadar yüksek oranda değer kaybı yaşamasında ABD`nin finansal operasyon yaptığını görmemek başka şey` değerlendirmesinde bulunan Prof. Dr. Kerem Alkin, `Ekonomi yönetimi rahibi bahane etti sözü, Bolton`ın `Katar parası Türkiye`yi kurtaramayacak` sözü kadar küstahlık, hadsizlik` açıklamasını yaptı. Alkin sözlerine şöyle devam etti: `Bolton`ın `Rahibi bırakın, kriz bitsin` sözlerinden sonra `Türkiye zaten ekonomik krize gidiyordu, rahip bahane oldu` diyen beri gelsin. Bu sözler TL`ye ABD`nin siyasi operasyonunun tescilidir.`

ALMANYA`DAN ABD`SİZ EKONOMİ ÇAĞRISI

Trump`ın doları şantaj aracı haline getirmesi ve art arda aldığı yaptırım kararları, Avrupa ekonomisinin lokomotifi Almanya`nın da sabrını taşırdı. Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Alman Handelsblatt gazetesi için yazdığı makalede, `Avrupa, İran ile nükleer anlaşmayı kurtarmak istiyorsa Amerika`dan bağımsız bir ödeme sistemi kurmak zorunda` dedi. ABD`nin İran nedeniyle Avrupa`ya rest çekmesi, son dönemde AB`nin elini zorlayan bir durum oluşturmuştu. Alman Bakan Maas, `Amerika`dan bağımsız ödeme kanalları olarak bir Avrupa Para Fonu ve bağımsız bir SWIFT sistemi kurarak Avrupa`nın özerkliğini güçlendirmemiz işte bu nedenle önem taşıyor` değerlendirmesinde bulundu.