Afganistan`daki Savaş İçin Flaş İddia!

ABD`li yetkililerin, ABD Başkanı Donald Trump`ın, askeri nitelikli Amerikan sivil güvenlik şirketi Blackwater`ın kurucusu Erik Prince`in Afganistan`daki "savaşı özelleştirme planı"na destek vereceğinden endişe ettikleri bildirildi.

Afganistan`daki Savaş İçin Flaş İddia!

ABD`li yetkililerin, ABD Başkanı Donald Trump`ın, askeri nitelikli Amerikan sivil güvenlik şirketi Blackwater`ın kurucusu Erik Prince`in Afganistan`daki `savaşı özelleştirme planı`na destek vereceğinden endişe ettikleri bildirildi.

TRUMP`IN PRİNCE`İN ÖNERİSİYLE İLGİLENDİĞİ ÖNE SÜRÜLDÜ

NBC News`da yer alan haberde, Trump`ın, Prince`in Afganistan`daki `savaşı özelleştirme` önerisiyle ilgilendiği öne sürüldü.

Habere göre, Prince`in önerisi kabul edilirse Afganistan savaşında ABD askeri birliklerinin yerini doğrudan Trump`a rapor verecek ABD elçisi için çalışacak özel paralı askerler alacak.

Trump`ın ulusal güvenlik ekibinin, askeri yetkililerin ve kongre üyelerinin bu öneriyle ilgili endişeli oldukları ifade edildi.

PRİNCE, TRUMP`IN DANIŞMANLARINI ELEŞTİRDİ

Prince, Trump`ın özelleştirme planına karşı çıkan danışmanlarının, Taliban ile barış görüşmeleri için gösterdikleri çabalarla başkana sanki barış çok yakınmış gibi `pembe bir tablo` çizdiklerini öne sürdü.

Danışmanlarının, Trump`ın Afganistan`daki savaşla ilgili sabırsız davranarak Prince`in planı gibi önerileri ciddi şekilde düşünmesinden ya da Afganistan`dan tamamıyla çekilmesinden kaygı duydukları belirtildi.

TRUMP`IN DİKKATİNİ ÇEKMEK İÇİN MEDYA KAMPANYASI BAŞLATACAK

Prince, önerisiyle ilgili Trump ile doğrudan konuşmadığını fakat dikkatleri çekmek için gelecek günlerde medya kampanyası başlatmayı planladığını dile getirdi.

ABD`li üst düzey bir yetkili ise Trump`ın, Afganistan`a ABD birlikleri yerine özel paralı askerlerin getirilmesiyle, ABD yönetimi kaynaklarının kullanımının azalacağını ve ABD`nin tasarruf edeceğini öne sürdüğü Prince`in kendi çektiği videonun ardında özelleştirmeye tekrar ilgi gösterdiğini söyledi.

Prince, planıyla ilgili yakın zamanda Ulusal Güvenlik Konseyi`nden bazı yetkililerle görüşmeyi istediğini kaydetti. Öte yandan, Ulusal Güvenlik Konseyi`nden bir sözcü, Erik Prince`in önerisi üzerinde düşünülmediğini ifade etti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI, PRİNCE`İN ÖNERİSİNİN KABUL ETMEDİ

Sözcü, Trump`ın diğer birçok ABD`li gibi Afganistan`da daha fazla gelişme görmek istediğini, Afganistan`dan çekilmenin teröristler için güvenli bölgelerin yeniden ortaya çıkmasına yol açacağının, Amerikan ulusal güvenliğini ve pek çok hayatı tehlikeye atacağının farkında olduğunu dile getirdi.

Dışişleri Bakanlığından bir yetkili de Prince`in önerisinin kabul edilmesinin mümkün olmadığını söyledi.

ABD`nin Afganistan`da yaklaşık 15 bin askeri bulunuyor.