İsrail Ve Arabistan`dan Kürdistan Kararı!

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, PYD bölgesine yardım kararı alan Arabistan`ın, 2015`te Washington`da İsrail`le Büyük Kürdistan kurulması için karar aldıkları toplantıyı gündeme getirdi.

İsrail Ve Arabistan`dan Kürdistan Kararı!

Suudi Arabistan Krallığı, ABD`nin dayatmasıyla Suriye`de PKK uzantısı olan terör örgütü PYD`nin denetimindeki bölgeler için 100 milyon dolar bağışladı. Arabistan`ın bu tavrı kamuoyunda büyük tepki çekti. Konuyu bugünkü yazısında değerlendiren Fatih Altaylı, bu duruma şaşıranlara sitem ederek, 2015`te Washington`daki o toplantıyı bir kez daha hatırlattı. İşte Altaylı`nın `3 yıl kadar önceydi değil mi?` başlıklı yazısının ilgili bölümü:

İSRAİL VE SUUDİ ARABİSTAN`DAN `BÜYÜK KÜRDİSTAN` KARARI`(...)Tam o günlerde ABD’nin başkenti Washington’ta, asker kökenli bir Suudi diplomatla, İsrailli bir diplomat, Council of Foreign Relations’da bir araya geldiler.

Uzun uzun görüştüler. Ve sonrasında bir ortak açıklama yaptılar. Emekli Suudi istihbaratçı general ve eski Washington Büyükelçisi E. Macid Eşki ile İsrail’in eski Washington Büyükelçisi Are Gold’un açıklamaları 7 maddeyi içeriyordu.

Ve bunlardan biri bizi ve bölgeyi çok yakından ilgilendiriyordu. Bu maddenin içeriği şuydu: “Bağımsız büyük Kürdistan’ın kurulmasını desteklemek.” İki ülkenin temsilcileri için bunun önemi şuydu:

“Bağımsız Büyük Kürdistan İran, Türkiye, Irak ve Suriye’den alınacak topraklarda kurulacaktır. Bu durum özellikle İran’ı zayıflatacak, Türkiye’nin yayılmacı emellerini engelleyecek ve kendi içine dönmesini sağlayacak, Irak’ta ise merkezi hükümeti ekonomik ve siyasi açıdan zayıflatarak, İran etkisinde bu ülkenin yönetimini güçsüzleştirecektir.”

ÜLKEMİZDE KİMSENİN DİKKATİNİ ÇEKMEDİ: O günlerde köşem bir nevi zaruri tatilde olduğu için, Türkiye’yi yakından ilgilendiren bu toplantı ve açıklamanın Türk medyasına yansımasını bekledim. Ne yazık ki, bu gelişme ülkemizde kimsenin dikkatini çekmedi. Bunun üzerine ben bu durumu Twitter hesabımdan duyurarak gündeme getirdim. Sonrasında bir kaç yazı yazıldı üzerine ama beklenen etkiyi sağlamadı.

ABD’ye kolayca kızanlar, işin içinde Suudiler olunca öfkelerini biraz daha gemleyebiliyorlardı. Kuruluşunu Osmanlı düşmanlığı ve Osmanlı kanı üzerinden sağlamış Suudi Hanedanı’na karşı her nedense bir “Hoşgörü”ye sahiptik. (Ben değil)

Ve şimdi Suudiler PKK’ya, ya da YPG postuna bürünmüş PKK’ya yüz milyonlarca dolar yardım yapmaya başladılar diye “Şaşırmış” gibi yapıyoruz. Bu Vahabi alçaklardan başka ne bekliyordunuz ki! 150 yıllık Türk düşmanlığını bıraktıklarını mı! Açıkçası Suudilerin bu davranışları pek de ağırıma gitmiyor. Kış dediğim kışlık yapar.`