Kurban Bayramı`nda Sağlıklı Et Tüketimi İçin Püf Noktalar!

Liv Hospital Samsun Beslenme ve Diyet Kliniği’nden Dyt. Aysun İpek, “Kurban Bayramı’nda Sağlıklı Et Tüketimi” hakkında bilgilendirdi.

Kurban Bayramı`nda Sağlıklı Et Tüketimi İçin Püf Noktalar!İpek, “Tüm aile bireylerinin bir araya geldiği, uzaklıkların sona erdiği sevgi dolu büyük aile sofralarının hazırlandığı o mutlu günler, bayramlar Türk kültürünün en değerli parçalarından biri. Yılda bir defa hem et tüketimi yanında tatlı tüketiminin de arttığı bu bayram günlerinde kronik hastalıklara sahip ve yüksek risk grubundaki çocuk ve yaşlı bireyler açısından beslenmede bazı noktalara özen gösterilmesi gerekmektedir” dedi.
PÜF NOKTALARA DİKKAT
Diyetisyen Aysun İpek, sağlıklı et tüketimi hususunda yapılması gerekenleri sıraladı; “Miktarı, sıklığı artan et tüketimi kalp damar, diyabet, hipertansiyon, böbrek hastalıklarını risk altında olduğunu yiyecek seçimi, porsiyon kontrolünün ve dengeli beslenmenin konforlu bir bayram geçirmek adına önemini vurgulamak adına bazı  püf noktalara dikkat edilmelidir.

Kırmızı etin görünür yağı alınsa daha doymuş yağ ve kolesterol oranı yüksek bir besindir. Bu nedenle porsiyon kontrolüne dikkat edilmelidir.
Veteriner kontrolü olmayan ve uygun koşullarda kesilmeyen kurbanlık hayvanlardan salmonella, tüberkülöz gibi hastalıkların bulaşma riski yüksektir.
Bayram günü kesilen hayvanın eti kesimden hemen sonra pişirip tüketilmemelidir. Bu şekilde etin pişmesi ve sindirimi zorlaşır. Özellikle mide problemi olanlar ve sıklıkla hazımsızlık problemi yaşayan kişilerde sıkıntıya yol açabilir. bu nedenle eti 24 saat bekletip pişirmeniz önerilmektedir.
Etlerinizi büyük parçalar halinde değil küçük parçalar halinde buzdolaplarının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır. Buzdolabında -2 derecede 1 hafta derin dondurucuda -18 derecede daha uzun süre muhafaza edilebilir.
Etlerinizi derin dondurucudan çıkardıktan sonra çözmek için buzdolabı rafına indirip çözdürün ve bekletmeden pişirilmelidir. Çözdürmeden pişirilen etlerin pişirme süresi %50 uzamaktadır.
Etlerin tüketilecek miktarda çözdürülüp, çözülen etin tekrar derin dondurucuya yerleştirilmemelidir.
Et hazırlamada kullanılan tahta çiğ gıda doğramada kullanmamalıdır
Et tüketiminde pişirme yöntemine dikkat edilmesi risk altındaki birey grupları için özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Etler haşlama, fırınlama ve ızgara yöntemi ile pişirilmelidir.
Etlerin yanına doygunluğu artıracak ve besin örüntüsünü tamamlayacak salatalar hazırlanmalıdır. Salatalar etin yüksek demir içeriğinden daha çok faydalanılmasını sağlayacaktır.
Ette yanık oluşmamasına özen gösterilmelidir. Kömürleşen et kanser riski taşır.
Eti ile hazırlanan sebze yemeğine yağ eklememelidir.
Kavurma etin kendi yağında pişirecek şekilde hazırlanmalıdır. Kuyruk yağı veya tereyağı eklenmemelidir.
Kolesterol yüksekliği olan bireylerin özellikle sakatat tüketiminden uzak durması önerilmektedir.
Her gün 2,5 lt su tüketilmelidir. Su tüketiminin ihmali sindirim sorunlarına ve iştah sorunlarına yol açabilir.
Bayram ziyaretlerinde meyve suyu yerine çay, şerbetli tatlı, çikolatalar yerine sütlü tatlı ikramları tercih edilmelidir.
Sadece et grubu değil diğer besin grupları atlanmadan beslenme düzenin oluşturulması çok daha sağlıklı bir mide çok daha hafif ve keyifli bir bayram geçirmenizi sağlayacaktır.”