Yunan Askerler Serbest Kaldı

Edirne`de askeri yasak bölgede yakalandıktan sonra tutuklanan 2 Yunan askerinin tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmasına karar verildi.

Yunan Askerler Serbest Kaldı

54. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı`na bağlı `Hudut Kartalları` adlı sınır birliği ekiplerinin devriye görevi sırasında Pazarkule yakınlarında 1 Mart`ta yakalandıktan sonra tutuklanan Yunanistan ordusundan Teğmen Aggelos Mitretodis ile Astsubay Çavuş Dimitros Kouklatzis`in tutukluluk hali değerlendirildi. 

2. Sulh Ceza Hakimliği`nde yapılan duruşma için Mitretodis ve Kouklatzis, tutuklu bulundukları Edirne F Tipi Cezaevi`nden güvenlik önlemleri eşliğinde Edirne Adliyesi`ne getirildi. Duruşmada avukatlar da hazır bulundu. 

Yunan askerleri Mitretodis ve Kouklatzis, savunmalarında sınırı yanlışlıkla geçtiklerini ileri sürerek, tahliyelerini talep etti. 

Hakimlik, askerlerin tahliyesine karar verdi.

ÇİPRAS`TAN AÇIKLAMA

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, iki Yunan askerin serbest bırakılmasının ardından yaptığı açıklamada `Yunan askeri subayının serbest bırakılması, bölgedeki dostluk, iyi komşuluk ve istikrarı güçlendirmeye yardımcı olacak bir adalet eylemidir` ifadelerini kullandı. Çipras, iki askerin özgürlüğünü de selamladı.