Yaylacıların Hayvanlarını Piknikçiler Telef Ediyor

Samsun Atakum İlçesi’ne bağlı Kabadüz Yaylası’nda hayvancılık yapan yaylacıların en büyük sorunu bilinçsiz piknikçiler. Sorumsuz kişilerin etrafa attığı çöpler büyükbaş hayvanların telef olmasına neden oluyor. 

Yaylacıların Hayvanlarını Piknikçiler Telef Ediyor


Samsun’un Atakum İlçesi’ne bağlı Kabadüz Yaylası (TV İstasyonu – Kocadağ)’ndaki besiciler hayvanlarının telef olmasına sebep olan bilinçsiz piknikçilere tepki gösterdiler. Sorumsuzca etrafa çöplerini atan piknikçilerin çöp poşetlerinin içinde meyve sebze kabukları veya ekmek bulunması nedeniyle büyükbaş hayvanlar bu çöp poşetlerini yiyor. Bunun sonucu olarak da yayladaki büyükbaş hayvanlar telef oluyor. 


Kurbanlık danası telef olan 54 yaşındaki Halit Akkuş hayvancılıktan başka geçim kaynakları olmadığını belirterek;” Bir süredir kurbanlık olarak beslediğim dana rahatsızdı. Veteriner getirmemize rağmen bir çare bulamadık ve sonunda hayvanımız telef oldu. Neden öldüğünü anlamak için kestiğimizde bağırsaklarının içinin ve işkembesinin çöp poşetleri ile dolu olduğunu gördük. Hayvanlarımız bilinçsiz insanların bıraktığı çöp poşetlerini içinde ekmek,meyve ve sebze kabukları olmasından dolayı yiyorlar. Hayvan ağzı bağlı poşetten ekmeği çıkaramadığından poşeti de yutuyor. Bunun sonucunda ben de kurbanlık olarak beslediğim danamı kaybettim. Komşularımızda benzeri olayları yaşadılar” dedi. 
Akkuş’un tek isteği insanların kendilerine yakışanı yaparak çöplerini yanlarında geri götürmeleri ve belediye hizmetinin olduğu en yakın yerde çöplerini çöpe atmaları. 

Mustafa Bilik