“Afrika Pazarı’na Açılmalıyız”

MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, dünyada bir ekonomik belirsizlik yaşandığını belirterek, “ Yeni pazarlar ve yeni ürünlerle ekonomiye başka pencerelerden bakmak lazım. Dünyada saflar yeniden dizayn ediliyor” dedi.

“Afrika Pazarı’na Açılmalıyız”


“ÜRETİM ŞART”
MÜSİAD Samsun Şube Başkanı Haluk Tan, ülkemizde yaşanan ekonomik dalgalanmaların dünyanın birçok yerinde de hissedildiğini söyledi. Tan, artık ülkeler ekonomilerinin temelini yabancı sermayeden çok yerli ve milli üretime oturtmak zorunda olduğun söyledi. Tan, “ Turmp’ın ani ve akla zarar çıkışları tüm dünyada sermayeyi tedirgin ediyor. Günümüzde insanlar birbirlerini görmeden internet üzerinden ticaret yapıyor. Ticaretin hızla değişim gösterdiği bir dünyada Amerika’nın sık sık çıkıp bazı ülkelere ambargo koyması sonra kendine yakın gördüğü ülkelerin de ambargoyu desteklemelerini istemesi üzerine geçici ekonomik krizler çıkıyor. Dünya artık buna alışmalı” dedi.

“YENİ PAZARLAR LAZIM”
Başkan Haluk Tan, Türkiye’nin yenip azarlara yönelmesi gerektiğini bunun için de en ideal olanının Afrika pazarı olduğunu söyledi. Tan, “ Artık iş dünyası alışkanlıklarını bir kenara bırakıp dünyaya açılmalı. Yıllardır aynı pazarlarda boy gösteren iş dünyası artık yeni pazarlar bulmalı. Ülkemize güvenin yüksek olduğu istikrarın bozulmadığı ülkelerle ekonomik ilişkileri geliştirmek gerekir. Bunun için de en bakir alan Afrika. Afrika’da Türkiye’ye büyük güven ve saygı var. Afrika’da birçok ürüne de ihtiyaç var. Bu pazarı çok iyi değerlendirebilirsek dünyadaki ekonomik dalgalanmadan en az biz etkileniriz” diye konuştu. 

İlhan Demircioğlu