Binlerce Hakim Ve Savcı Alınacak!

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, hakim ve savcı ihtiyacına vurgu yaparak " Yılda yaklaşık 4 -5 bin civarında hakim savcı almayı planlıyoruz" dedi.

Binlerce Hakim Ve Savcı Alınacak!

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, İbni Haldun Üniversitesi tarafından düzenlenen `Geleceğim Sosyal Bilimler` Zirvesi`ne katıldı. Gül, hakim ve savcı ihtiyacına vurgu yaparak, `Yaklaşık yılda 4 -5 bin civarında hakim savcı almayı planlıyoruz. Daha çok mezun olduktan sonra arkadaşlarımızın bilgileri tazeyken hemen mesleğe girsinler diye her yıl Kasım ayında mezuniyete entegre şekilde hakim savcı adaylarımız alacağız` dedi.

`BU ÜLKENİN ÇIKARLARI DIŞINDA HAREKET EDENLER TASFİYE EDİLDİ`

Konuşmasında hakim ve savcı ihtiyacına vurgu yapan Gül, `Baktık ki cübbelerini giyip bu ülkenin anayasasına değil, ülke dışında farkı yerlerde emir alan hakim ve savcılar gördük. Devlet bu çizgiden çıkanlar tasfiye etti. Yaklaşık 4 bin hakim savcı ihraç edildi. Sadece sayısal değil nitelik olarak da ciddi ihtiyacımız oldu. Yüzde 50 üzerinden 5 yıl ve altında hakim savcı tecrübemiz var. Yeni alınan arkadaşlarımızda yüzde 50 civarında hanım arkadaşlarımız daha fazla. Bizim temel arzumuz Avrupa`da kişi başına düşen hakim savcı sayısına ulamak. Bundan sonra 5 yıllık hedefimizde çok fazla hakim ve savcı sayısı ile karşılaşacağız` diye konuştu.

`YILDA 4-5 BİN CİVARI HAKİM VE SAVCI ALACAĞIZ`

Şu anda Türkiye`de 17 bin hakim savcı olduğunu vurgulayan Gül, `şu anda bin 300 hakim ve savcının atamasını yaptık. Bunlar 1 yıl eğitim sonrasında kura çekecekler. Yaklaşık yılda 4 -5 bin civarında hakim savcı almayı planlıyoruz. Daha çok mezun olduktan sonra arkadaşlarımızın bilgileri tazeyken hemen mesleğe girsinler diye her yıl Kasım ayında mezuniyete entegre şekilde hakim savcı adaylarımız alacağız` ifadelerini kullandı.

`Hukuk fakültesinden mezun olan hemen noterlik sınavına girebilecek`

Mevcut noterlik sisteminde de değişikliğe gidileceğini vurgulayan Gül, `Şu anda noterlik sisteminde sıra 30 sene sonra geliyor. Bunun değişimine yönelik bir kanun değişikliği yaptık. Hukuk fakültesinden mezun olanlar hemen noterlik sınavına girebilecekler. 50 - 60 yaşlarında geliyordu noterlik sırası. Bunu sona erdireceğiz. Noter yardımcılığı getiriyoruz. Bu arkadaşlarımızı da yine hukuk mezunlarından seçeceğiz` diye konuşu.