Dolar Durdurulamıyor! Rekor Tazeledi

Döviz kurlarındaki sert hareket bugün de devam ediyor. Dolar, sabah ilk saatlerde yeni zirvesini önce 5,09 TL`ye çekti, ardından da 5,10 sınırını aşarak 5,11 TL oldu.

Dolar Durdurulamıyor! Rekor Tazeledi

Döviz kurlarındaki sert hareket 3 ağustos günü de devam ediyor. Dolar, erken piyasada yeni zirvesini önce 5.0961 TL`ye çekti, ardından da 5.10 sınırını aşarak 5.1138 TL oldu. Euro/ TL ve İngiliz sterlini de artışını sürdürüyor. Euro 5.90 TL`nin üzerinde seyrederken, İngiliz sterlini de 6.63 TL civarında. Döviz kurunda piyasalar bugünkü enflasyon verisi, 100 günlük icraat programı ve ABD tarım dışı istihdam verisi ile Brunson davasındaki gelişmeleri izliyor.

RAHİP BRUNSON GERİLİMİ, PİYASALARI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Piyasalar bugün açıklanacak enflasyon verisi, Cumhurbaşkanı Erdoğan`ın açıklayacağı 100 günlük icraat planı ve ABD tarım dışı istihdam verisini izliyor.

ABD, Türkiye`de tutuklu bulunan ve geçen hafta ev hapsine alınan rahip Andrew Brunson`ın serbest bırakılması için Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu`ya yönelik yaptırım açıklamasına dönük gelişmeler de piyasaların odağındaki konulardan.

TAHVİL FAİZLERİ DE REKOR KIRDI

Öte yandan, tahvil faizlerindeki yükseliş de 22.09 ile rekor kırdı. Yüksek faizlerin baskıladığı bankacılık endeksindeki satışlar yüzde 4`ü aştı.

Borsada ve bankacılık endeksindeki düşüşte ABD`nin yaptırımlarının yanı sıra, kur ve faizlerdeki yükseliş ve BDDK taslaklarının da etkisinin olduğunu belirtiliyor.

Enflasyonla mücadelede BDDK düzenlemesinin kısa vadede kredi talebini düşürebileceği söylense de borçlanma maliyetlerinin artmasıyla yükselen risk olumsuzluk yaratıyor.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Fabrikanın kazan dairesindeki patlama korkuttu Fabrikanın kazan dairesindeki patlama korkuttu