Dr. Kasapoğlu : Kalabalık ortamda bulunanlar enfeksiyon riski altında

SAMSUN, () - SAMSUN Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, son günlerde artan üst solunum yolu enfeksiyonuyla ilgili uyarılarda bulunarak, "Virüslerin yol açtığı bu enfeksiyonlar, öksürük ve hapşırma sonucu virüslerin çevreye...

Dr. Kasapoğlu : Kalabalık ortamda bulunanlar enfeksiyon riski altında

SAMSUN, () - SAMSUN Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, son günlerde artan üst solunum yolu enfeksiyonuyla ilgili uyarılarda bulunarak, "Virüslerin yol açtığı bu enfeksiyonlar, öksürük ve hapşırma sonucu virüslerin çevreye saçılması ile yayılır. Bu nedenle okul, iş yeri gibi kalabalık ortamlarda bulunan kimseler özellikle risk altındadır" dedi.
Kış aylarında havaların soğuması ile birlikte solunum yolu hastalıklarında artış görüldüğünü ifade eden Samsun Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu şu uyarılarda bulundu:
"Okullar, kalabalık işyerleri ve ofisler, fabrikalar, bakımevleri gibi yerler, hastalığın kolayca yayıldığı ortamlardır. Virüslerin yol açtığı bu enfeksiyonlar, öksürük ve hapşırma sonucu içerisinde hastalığa neden olan canlı virüsleri taşıyan damlacıkların çevreye saçılması ile yayılır. Bu damlacıklar birkaç saat boyunca havada kalabilir ve insanlara hastalığı bulaştırabilir. Bu nedenle okul, iş yeri gibi kalabalık ortamlarda bulunan kimseler özellikle risk altındadır."
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Birçok bulaşıcı hastalıkta olduğu gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmanın en önemli yolunun kişisel hijyen kurallarına dikkat edilmesi olduğunu vurgulayan Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Mustafa Kasapoğlu, özelikle ellerin bol su ve sabun ile yıkanması gerektiğini, bununla birlikte sık temas edilen kapı- pencere kolları, telefon ve çalışma masası gibi yüzeylerin düzenli olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini dile getirdi. Hasta olan kişilere çok yaklaşmamak, temas etmemek, havlu ve bardak gibi eşyaları ortak kullanmamanın önemli olduğuna dikkat çeken Dr. Kasapoğlu, "Bağışıklık sisteminizin zayıflamaması için düzenli ve dengeli beslenmeye özen göstermek gereklidir" dedi.

FOTOĞRAFLI

 EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar? 15 Ağustos fındık fiyatları ne kadar?Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'da Dünyada bir benzeri olmayan köy Samsun'daSamsun'a yeni adliye yapılacak! Samsun'a yeni adliye yapılacak!Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi Samsunspor'da korona alarmı! Maç iptal edildi15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altın 15 Ağustos Altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın gram altınSamsun'da büyük değişim başlıyor Samsun'da büyük değişim başlıyorDenizli'de trafik kazası: 2 yaralı Denizli'de trafik kazası: 2 yaralıSamsun'da uyuşturucuya geçit yok Samsun'da uyuşturucuya geçit yokDrama Köprüsü Drama KöprüsüSamsun'da kaza! Yaralılar var Samsun'da kaza! Yaralılar var