Kızılırmak Deltası Kuş Gözlemcilerini Ağırlayacak

19 Mayıs, Bafra ve Alaçam ilçeleri sınırlarında bulunan 56 bin hektar alana sahip Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, 356 göçmen kuş türüne ev sahipliği yapıyor.

Kızılırmak Deltası Kuş Gözlemcilerini Ağırlayacak

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitolojik Araştırma Merkezi`nin bulunduğu deltada 16 yıldır kuş halkalama çalışmaları yapılıyor.

Türkiye`nin en önemli sulak alanlarından olan Kızılırmak Deltası`nda son olarak, Uzakdoğu`da yaşayan gri başlı kız kuşu (Vanellus cinereus) Türkiye`de ve Avrupa`da ilk defa gözlemlenmişti.

Kuş gözlem kuleleri ve ziyaretçi merkezlerinin bulunduğu sahada, Samsun Büyükşehir Belediyesi, doğal hayatın korunması için kaçak yapıları yıkarak bu alanları doğaya kazandırdı. Büyükşehir Belediyesinin yaptığı tanıtım çalışmalarıyla deltaya ilgi arttı.

Yapılan çalışmalarla doğal hayat korunurken bölgenin kuş fotoğrafçıları ve doğaseverler açısından daha çok ziyaret edilmesi de hedeflendi.

Büyükşehir Belediyesinin girişimleriyle, Türkiye`de görülen toplam 485 kuş türünden 433`nü gören ve 431`ni fotoğraflamayı başaran yaban hayatı uzmanı ve kuş gözlemcisi Emin Yoğurtcuoğlu, Kızılırmak Deltası`nda kuş fotoğrafladı.

`Paris`te Kızılırmak Deltası`nın güzelliklerini anlatacağım`

Yoğurtcuoğlu, UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi`nde yer alan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti`ne hayran olduğunu ifade etti.

Deltanın çok sayıda kuş türününe ev sahipliği yaptığına işaret ederek kuş gözlemcilerini deltaya davet eden Yoğurtcuoğlu, doğal yaşamın korunduğu daltanın mutlaka görülmesi gerektiğini dile getirdi.

Yoğurtcuoğlu, `Burada Samsun Büyükşehir Belediyesinin çalışmalarıyla deltada doğanın korunması ve canlıların yaşamlarını sürdürmeleri için önemli adımlar atıldığını görmekten mutluluk duyduk. Kızılırmak Deltası doğa olarak inanılmaz çeşitlilikte habitatlar barındırıyor. 11 Haziran`da Paris`te bir sunum gerçekleştireceğim ve Kızılırmak Deltası`nın güzelliklerini anlatacağım.` diye konuştu.

Kuş gözlemi turizmi 

Dünyada kuş gözleminin turizm haline geldiğine dikkati çeken Yoğurtcuoğlu, ilerinin yeni türleri fotoğraflamak için ülkeler arasında seyahat ettiklerini vurguladı.

Türkiye`nin zengin bir habitata sahip olduğunu, bundan dolayı yerli ve yabancı kuş gözlemcileri ve fotoğrafçılarının Türkiye`yi tercih ettiğini ifade eden Yoğurtcuoğlu, şunları söyledi:

`Dünyada milyonlarca insan bu işle ilgileniyor. Bunların da yüzde biri seyahat ediyor diğer kuşları görmek için. Bu pazar Uzakdoğu`da fotoğraf makineleriyle birlikte çok büyümüş durumda fotoğraf makineleriyle birlikte. Amerika`da, İngiltere`de, Kanada`da Avrupa`nın birçok ülkesinde kuş gözlemi kültür olarak insanların sürdürdüğü bir şey. Doğanın ve kuşların gözlemlenmesi bizdeki avcılığın evrimleşmiş hali. Sonuçta o hayvanlar ölmüyor ve siz bilimsel bir veri sağlamış oluyorsunuz her gözleminizde.`

Yoğurtcuoğlu, dünyanın birçok ülkesinde insanların avcılıktan kuş gözlemciliğine geçtiğini, kuş gözlemine ilginin arttığını sözlerine ekledi.EN ÇOK OKUNANLAR

EN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da kanlı infaz Samsun'da kanlı infazSamsun'da vakalar artıyor mu? Bakan Fahrettin Koca Samsun'a bağlandı Samsun'da vakalar artıyor mu? Bakan Fahrettin Koca Samsun'a bağlandıSamsunspor'a Hollandalı Golcü Samsunspor'a Hollandalı GolcüSamsun'da korona testi kuyruğu Samsun'da korona testi kuyruğuSamsunspor'da hedef süper lig Samsunspor'da hedef süper ligSamsun'da başından vurulan bir kişi öldü Samsun'da başından vurulan bir kişi öldüTunceli'de motosiklet kazası: 2 yaralı Tunceli'de motosiklet kazası: 2 yaralıZincirleme kazaya karışan kadın sürücü kendini görüntüleyen gazeteciye saldırdı Zincirleme kazaya karışan kadın sürücü kendini görüntüleyen gazeteciye saldırdıKendi düğünü için Muş'a gidiyordu, kazada hayatını kaybetti Kendi düğünü için Muş'a gidiyordu, kazada hayatını kaybettiKorona testi kuyruğu Korona testi kuyruğu